Akademik Kadro

Program Koordinatörü

Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka

Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka [(@sakaerka] İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi. Yeni Medya kültürü ve siber antropoloji alanında dersler veriyor.Lisans ve yüksek lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden, doktora derecesini Rice University Antropoloji bölümünden aldı.

2004 Haziran’ından beri yürüttüğü bir blogu (http://erkansaka.net) ve bir süreliğine koordinasyonunu ve sunumunu yaptığı bir TV programı (Sosyalkafa) var.

Erkan Saka programımızda Global İletişim ve Sosyal Medya dersini veriyor.

Akademik kadromuz

Dr. Bârika Göncü

Dr. Bârika Göncü

Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.

İngilizce okutmanlık, Gözlem Yayınları’nda editörlük, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nda Festival Program Koordinatörlüğü gibi görevlerden sonra Mensucat Santral ve Santral Holding’in Halkla İlişkiler Müdürü oldu. 3 yıllık Barajans Genel Müdürlüğü sonrasında, 1997 yılında, iletişim danışmanlığı sunan BG İletişim’i kurdu. 1997 – 2011 yılları arasında BG İletişim’n ajans başkanlığını yürüttü. İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nde   (TÜHİD) yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Halen İDA Etik Kurulu Üyesidir.

1999-2011 yılları arasında   İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Programı’nda yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi. 2011 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Programı’nda tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışan Göncü, stratejik iletişim, itibar yönetimi, kurumsal iletişim ve kriz yönetimi konusunda önemli bir tecrübeye sahip.

Yüksek Lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden alan Barika Göncü, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Bilimleri Doktora Programı’nda tez aşamasındadır.

Bârika Göncü programımızda Stratejik İtibar Yönetimi dersini veriyor.


 

Yrd. Doç. Dr. Başak Uçanok Tan

Yrd. Doç. Dr. Başak Uçanok Tan (@bucanok) Marmara Üniversitesi İngilizce Örgütsel Davranış bilim dalında doktorasını tamamlamış olup kurum içi davranış, tutum ve değerler üzerine çalışmalar yürütmektedir. Çalışma alanları arasında örgütsel bağlılık, vatandaşlık davranışı, çalışmanın önemi ve yabancılaşma konuları yer almaktadır.

Başak Uçanok Tan PRCC kapsamında “Kurumları Anlamak” dersini vermektedir.


öykü gül

Dr. Öykü Gül

 

Lisans derecesini  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden, yüksek lisans derecesini Marmara Üniversitesi SBE Halka İlişkiler Programı’ndan aldı.

2002 yılında başladığı akademik yaşantısını 2012 yılından beri Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Programı’nda halkla İlişkiler ve kurumsal sosyal sorumluluk üzerine dersler vererek sürdürmektedir.

Doktora derecesini İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Programı’nda tamamlayan Gül’ün akademik çalışma alanları şöyledir:  Kurumsal sosyal sorumluluk, kurumsal gönüllülük, paydaş iletişimi, kurumsal iletişim.

Öykü Gül programımızda  “Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik” dersini vermektedir.


Dr. Itır Akdoğan

Notre Dame De Sion’dan sonra Galatasaray Üniversitesi’nde iletişim lisansı, Hür Brüksel Üniversitesi (ULB)’de uluslararası politika yüksek lisansı ve Helsinki Üniversitesi’nde sosyal bilimler doktorası yaptı. Uluslararası e-demokrasi danışmanı olan Itır Akdoğan bir yandan akademik çalışmalarını Helsinki Üniversitesi ve Istanbul Bilgi Üniversitesi’nde sürdürürken diğer yandan Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nda araştırma iletişimi direktörüdür.

Itır Akdoğan programımızda İnovasyon İletişimi dersini veriyor.


Elvan Oktar

Elvan Oktar

Elvan Oktar, liseyi TED Ankara Koleji’nde tamamlamasının ardından Amerika’da De Anza Collage’da işletme eğitimine başlamış ve 1992’de ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

Yaklaşık 2 sene Kanada’da Revenue Canada’da İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görev yaptıktan sonra 1994 yılından itibaren araştırma sektöründe çalışmaktadır. 1994 – 2002 yılları arasında STRATEJİ|MORI’de çeşitli kademelerde çalışmış ve Genel Müdürlüğü döneminde şirketin GfK Group’a satış aşamalarında bulunmuştur. Daha sonra GfK Türkiye’de önce danışman ardından Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Oktar, 2006 yılında uzun süredir birlikte çalıştığı ortaklarıyla ERA Research & Consultancy’i kurmuştur.

Oktar, Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin kurucu ortağı ve Başkan Yardımcısı’dır. TÜAD (Türkiye Araştırmacılar Derneği) Yönetim Kurulu üyesidir. Aynı zamanda ESOMAR (Dünya Araştırmacılar Birliği) Türkiye Temsilcisi’dir.

Elvan Oktar programımızda “Etkin İletişim İçin Araştırma ve Ölçümleme” dersini veriyor.


Elif Dördüncü Aydemir

Elif Dördüncü Aydemir, İstanbul’da bulunan, siyasi aday geliştirme ve siyasi parti kadrolarının eğitimlerinde lider bir firma olan Quatro Stratejik Danışmanlık şirketinin kurucusu ve genel müdürüdür. Elif Dördüncü Aydemir ulusal ve uluslararası düzeyde siyasi kampanyalarda stratejik siyasi danışman olarak çalışmakla birlikte aynı zamanda siyaset biliminde öğretim görevliliği de yapmaktadır. Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra eğitimine Paris I Panthéon Universitesi’nde uluslararası ilişkiler ve stratejileri, ayrıca siyaset sosyolojisi alanlarında iki yüksek lisans yaparak devam etmiş ve  aynı okulda doktora çalışmalarını sürdürmüştür. İngilizce, Fransızca ve Türkçe çok iyi  seviyede konuşan Elif Dördüncü Aydemir, IAPC (International Association of Political Consultants), EAPC (European Association of Political Consultants) ve ISPP (International Society of Political Psychology) organizasyonlarının da aktif bir üyesidir.

Elif Dördüncü Aydemir Siyasi İletişim dersini veriyor.


Ercü2

Ercüment Büyükşener

 

2002 yılında PCWORLD Dergisinde Web Designer ve Teknoloji Editörü olarak görev alan Ercüment Büyükşener, 2003 yılında tamamen internet üzerinde konumlandırdığı “Hayal Akademisi” yeni nesil iletişim hizmetleri markasını hayata geçirdi. 2005 yılına kadar sektöründe öncü firmalara dijital projeler hazırladı. 2005 yılında birçok dizüstü bilgisayar markasına da elektronik reklamcılık ve dijital iletişim alanında proje danışmanlığı yapmaya devam etti.

İnternet girişimciliğine 2006 yılında başlayan Büyükşener, SONY markasından bağımsız olarak oluşturduğu Kulüp VAIO Türkiye markasını, 2007 yılında SONY Avrupa’ya kabul ettirerek,projesiyle 21 ülkeye örnek gösterildi. Büyükşener, Sony’deki uluslararası görevi dışında; dijital iletişim alanında PR, Reklam ajanslarına ve markalara kendi şirketi üzerinden “Sosyal Medya ve Dijital İletişim Danışmanlığı” hizmeti vermektedir.

Büyükşener’in ofisten tamamen bağımsız, mobil ofis anlayışıyla, hizmet veren Hayal Akademisi şirketindeki kurucu ortaklığı ise halen devam etmektedir.

Akademik alanda ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Programına bağlı bir şekilde “Sosyal Medya ve Dijital İletişim” derslerini “Öğretim Görevlisi” ünvanıyla 2011 yılından bu yana, 2010 yılından bu yana ise Kadir Has Üniversitesi / Sosyal Medya Akademisi programında eğitim vermeye devam etmektedir.

Profesyonel iş hayatının yanı sıra “Sosyal Medya, Marka Toplulukları, Dijital İletişim ve Yeni Çağın Meslekleri” konusunda üniversiteler başta olmak üzere birçok seminer, kurultay ve workshopta konuşmacı olarak yer almıştır. Kişisel blogu olan http://www.ercument.org ‘ta sektör ve kişisel tecrübelerini yazmaktadır.

Ercüment Büyükşener programımızda Dijital Ekosistemde Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya dersini veriyor.


Seray Öney Doğanyiğit

Seray Öney Doğanyiğit İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatını bitirdikten sonra yerli ve yabancı şirketlerin iletişim ve pazarlama departmanlarında 7 yıl görev yapmıştır. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Pre MBA yaptıktan sonra, yüksek lisansını Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Stratejik İletişim Yönetimi’nde bitirmiştir. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Ana Bilim dalında doktora çalışmalarına devam etmekte olan Doğanyiğit, 2012 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Lisans düzeyinde “Gönüllük”, “Yaşlılık”,” Ajans” ve “Seminer” dersi gibi uygulamalı dersler vermiş olan Doğanyiğit, yüksek lisans düzeyinde ise Sağlık İletişimi dersi vermektedir.

Sağlığın Geliştirilmesi, Sağlık İletişimi ve Hasta Dernekleri üzerine uzmanlaşan Doğanyiğit; 2013 yılında Türkiye’de ilk kez ‘’Mobil Sağlık Kullanıcı Araştırması’’nı gerçekleştirmiş ve uluslararası platformda yayınlamıştır. “Mobil Aplikasyonların Sağlık Davranışı Değişimi Üzerindeki Etkisi” ve “Mobil Sağlık Okuryazarlığı” üzerine yayınları bulunmaktadır. .  Akademik çalışma alanları; halkla ilişkilerde yeni teknolojiler, yaşlılık ve engellilik gibi dezavantajlı gruplar, sağlık iletişimi ve yeni teknolojilerin bu alanda kullanımıdır.  Doğanyiğit’ in yukarıda belirtilen konular ile ilgili ulusal ve uluslararası bildirileri ve makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca sektörel kongre ve konferanslarda ilgili konular hakkında konuşmaları da mevcuttur.

2010 yılında beri engelli çocukları kaynaştırma eğitimine kazandırmayı amaçlayan Parıltı    Görmeyen Çocuklara Destek Derneği yönetim kurulunda yer alan Seray, ayrıca çeşitli hasta  dernekleri ile ‘’Sağlık İletişimi Projeleri’’ ne imza atmaktadır.

Seray Öney Doğanyiğit Sağlık İletişimi dersini veriyor.

Programımızda daha önce ders veren akademisyenler

Yrd. Doç. Dr. Güneş Ekin Aksan

Yrd. Doç. Dr. Güneş Ekin Aksan, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi. İletişim teorisi ve sosyolojisi alanında dersler veriyor. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2003 yılında mezun oldu, ardından 2005 yılında Paris IX-Dauphine Üniversitesi’nde Siyaset Sosyolojisi ve İletişim alanında Yüksek Lisans yaptı. 2011 yılında ise Marmara Üniversitesi Siyaset ve Sosyal Bilimler Doktora Programını tamamladı.

Güneş Ekin Aksan programımızda İletişim Araştırmalarına Yaklaşımlar dersini veriyor.

Esra Çakır

 Esra Çakır, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Ford Otosan-Pazarlama bölümünde çalışmaya başladı. 2000 senesinin sonuna kadar Pazarlama Uzmanı görevini üstlendi. 2001-2007 yılları arasında Koç Holding’e bağlı otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketleri olan Otokoç, Birmot, Avis ve Budget’de Pazarlama İletişimi Yöneticisi olarak görev aldı. Dört markanın da aynı anda iletişimini yaptı. Bu arada Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Kişisel gelişimi için bir süre ajans tarafında çalışmaya karar verdi; alanında önemli bir konumu olan MPR Halkla İlişkiler’de Müşteri Direktörü olarak görev yaptı. Kariyerini 2008 Haziran – 2013 Ağustos tarihleri arasında; Bilim İlaç’ta Kurumsal İletişim Yöneticisi olarak sürdürdü. Esra Çakır; Kurumsal İletişim Yöneticiliği görevinin yanısıra Bilim İlaç’ta Sürdürülebilirlik Kurulu Başkanlığı da yaptı. Başkanlık döneminde Bilim İlaç; Türk ilaç sektöründe Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni ilk imzalayan, karbon ayak izi raporunu ilk yayınlayan ve Kurumsal Sorumluluk Raporu’nu paydaşlarıyla ilk paylaşan şirket oldu. 2011 yılında yayınladığı Kurumsal Sorumluluk Raporu GRI’dan onaylı Türkiye’nin ilk A seviye raporu, 2012 yılında yayınladığı raporu ise GRI’dan onaylı Türkiye’nin ilk A + seviye raporu oldu; tüm dünyada örnek gösterilen raporlar arasında yer aldı. Esra Çakır, Türkiye Etik ve İtibar Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi görevini sürdürüyor.

Esra Çakır, Seray Öney Doğanyiğit ile birlikte Sağlık İletişimi dersini veriyor.

Reklamlar

Akademik Kadro” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Bârika Göncü Kimdir? – Proutletplus

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s