Bir Kurumsal İletişim Örneği Olarak Akbank

13124480_10207564666887373_7398265089465446320_n
İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı kapsamında gerçekleşen Ustalarla Buluşma seminerlerinde bu hafta Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü vardı. Kurumsal iletişim üzerine derinlemesine bir sohbet ettik. Kurumsal iletişimin tek yönlü değil çok yönlü bir iletişim olduğunu dinledik.

Murat Göllü, ODTU İnşaat Mühendisi mezunu bir iletişimci aslında. Hatta Akbank ile tanışmadan önce hiç iletişim ile ilgili bir iş yapmamış. Sabancı Holding ile bir proje içindeyken Akbank ile tanışmış ve teklif almış. O günden bu yana tam 10 yıldır Akbank Kurumsal İletişimin başında kendisi. Akbank’ın başına geldiğinde reklam ajansı nedir? PR ajansı ne iş yapar? Bunlardan bir haberdar olduğunu belirtiyor.
Öncelikle biraz Akbank ve Akbank’ın geçmişinden bahsedip daha sonra Kurumsal İletişime geçelim diyor. Akbank 68 yıllık bir banka. Şuanda yaklaşık 14 bin çalışanı ile hizmet veriyor. 900 civarında şubesi var ve 14 milyon kadar müşteriye sahip. Ve Akbank bugün Türkiyenin en değerli markası konumunda.
Akbank Kurumsal İletişimin başındayım evet ama kurumsal iletişim derken kurumlarda bu çok farklı algılanıyor diyerek giriş yapıyor. “Bizde kurumsal iletişim her şey demek” diyor. Reklam, halkla ilişkiler, iç iletişim, dijital iletişim, medya planlama ve satın alma, Akbank Sanat ve lider iletişimi kurumsal iletişimin içinde. Aslında kurumsal iletişim her kurumun içinde olmalı çünkü bir algı yaratmaya çalışılıyor ve bu algının her tarafta aynı olması lazım. O yüzden kurumsal iletişim bölümü kurumun her yerine dokunuyor.
Akbank’ın şuanki marka değeri tam 2.5 milyar dolar değerinde.
Peki biz bu 2.5 milyar dolarlık bankayı nasıl yönetiyoruz?
Kurumsal iletişim bölümleri 29 kişiden oluşuyor. Ek olarak ise Akbank Sanat bölümüde Kurumsal İletişime bağlı. Burada da 12 kişilik bir kadro var. Ve toplamda 41 kişilik bir organizasyonuz diye belirtiyor. Daha sonra tek tek bu markayı nasıl ve ne şekilde yönettiklerini sıralıyor bizlere.
Pazarlama İletişimi: Tüm reklamlardan, markadan ve tüm bunların pazarlamalarından bu bölüm sorumlu.
Medya Planlama ve Satın Alma: Televizyon, gazete ve radyolardaki tüm herşeyin planlamasından sorumlu bölüm burası. Bu tüketicinin çok dikkatini çekmesede Akbank’ın reklamları her zaman 2. Sayfada çıkar. Fakat karşı sayfada başka bir bankanın reklamı ya da aynı sayfada farklı bir reklam kesinlikle yer alamaz. Bu konuya dair ciddi reklam anlaşmaları vardır. Veya televizyon reklamlarında. Hep ilk reklam olarak çıkar Akbank reklamları. Çünkü reklam kuşaklarında ilk ve son reklam her zaman daha çok değerlidir. Medya planlama bu yüzden bu denli değerlidir.
Dijital İletişim: Bu kısımı enteresan bir bölüm diye adlandırıyor Göllü. İnternet olayı herşeyi değiştirdi. Piyasayı, sektörü… Herkesin kafası karıştı. Dijital İletişim aslında reklamda yapıyor, medya planlamada yapıyor. Ama bunların hepsini online olarak yapıyor.
Basın İlişkiler ve İç İletişim: Bankanın her türlü iç iletişim faaliyetlerini ve basın ilişkilerini bu bölüm yapıyor. Basın ilişkileri denen şey ise siz bir tanıtım veya lansman yapıcaksanız eğer bunu ilk önce basına tanıtmakla başlıyorsunuz demek.
Halkla İlişkiler ve Etlinlik Yönetimi: Akbank Sanatın etkinlikleri hariç tüm sponsorluk aktivitelerini bu bölüm yapıyor. Sosyal sorumluluk ve tüm etkinlikler de burada.
Yurtdışı Basın ve Lider İletişimi: Suzan Sabancı Dinçer ve Hakan Binbaşgil’in her türlü faaliyetleri bu bölümde. Bu bölümde Lideri biz nasıl tanımlayacağız? Liderin nasıl tanımlanması gerekiyor? Ana konular.
Akbank Sanat: Beyoğlu’nda yer alan Akbank Sanat aslında kendi danışma kuruluna sahip. Bu kurul ile beraber yürütülüyor tüm işler.

Biz nasıl bir sektördeyiz?
Bankacılık sektörü yapılan araştırmalar sonucunda zayıf itibar skalasında çıkıyor. Sektöre bakıldığında toplum çok itibarlı olarak görmüyor. Ama sadece güven olarak bakılmıyor buna. Mesela banka çalışanı çalıştığı yere ne kadar bağlı? Ya da kurumu başka birine önerir mi? Bankacılık sektörü maça zaten 3-0 geride başlıyor.
Murat Göllü genelde 4 banka olarak yarıştıklarını söylüyor. Garanti, İş Bankası, Yapıkredi ve Akbank olarak bakılıyor. Kendi içlerinde raporları da hep bu yönde imiş.
Bu 4 özel bankaya baktığımızda ise bu bankaların kendi içlerindeki itibarları güçlü itibar olarak çıkıyor. Yani bu şekilde bakıldığında itibarları iyi aslında.
Hayatımızı şekillendiren motivasyonlar…
Türkiye çok fazla inançların, çok fazla görüşlerin olduğu bir ülke.
Peki Akbank ile bunu birleştiren şey nedir?
Aile. Ve bu yüzden markayı aileden gibi hissettirmek üzerine kurmuşlar. Mesela kobi reklamlarında Kıvanç Tatlıtuğ, İlker Ayrık ve mahalle görülüyor. Bunların hepsinin altında yatan yani vermek istenilen mesaj aile. Beraberiz, aynı ailedeyiz, bu toplumdayız mesajı. Aslında yapılmaya çalışılan samimi, anlayışlı, yardımsever, yenilikçi ve vizyoner gözükmek.
Yapılmış olarak araştırmalara göre Akbank’ın müşterileri Akbank’ın çalışanlarından ve Akbank’ın yöneticilerinden daha fazla Akbank’ı tutuyor. Ve rakibin müşterisinin rakibi ne kadar tuttuğuna bakılıyor. Onların müşterilerinden de fazla tutuyor Akbank müşterileri. Bu yüzden reklam şirketi ile Kıvanç ve İlker’i reklamlara çıkartma kararı alındı. Kıvanç Akbanklı İlker ise değil. İki farklı karakterde insanları canlandırıyorlar. Kıvanç, Akbank ile çalıştığı için farklı herşeyi rahatça alıyor, karşılıyor. İlker ise Akbanksız olduğu için çeşitli konularda zorlanıyor. Kıvanç ona sürekli yol gösteriyor. Aslında fikir tamamen yukarı belirtilen araştırmalardan geliyor.
Bu sene için Akbank kültürel anlamda bir değişim gerçekleştirmeye karar vermiş. İş Hedefleri, Kurumsal Bankacılık, İhtiyaç Kredileri, Akbank Direkt, Kobi ve Yatırım Hizmetlerini ön plana çıkarma kararı almışlar. Daha sonra ise markanın değerini belirlemişler.
Murat Göllü bunları şu şekilde sıralıyor;
– En değerli marka olmaya devam etmek,
– İtibarlı olmak,
– Çok çalışmak ve istenen iş vermek şeklinde.

Akbank, Kurumsal sosyal sorumluluk konusunda ise kendisini 3 bölüme bölmüş ve bu 3 bölüme odaklanma kararı almışlar.

1. Akbank Sanat: Bütün sanat faaliyetleri Akbank Sanat altında toplanmış durumda. Yılda 700 den fazla organizasyon gerçekleşiyor. Sergi salonu, çocuk oyun alanı, tiyatro, dans… Sürdürülebilir bir iş yapıyorlar. 23 yıldır sürdürülen bir iş. Mesela çocuk tiyatrosu, Murat Göllü 44 yaşında olduğunu yani Akbank Çocuk Tiyatrosu ile aynı yaşta olduğunu belirtiyor.

  1. Girişimcilik: Endeavor ile iş birliği içerisinde bir case campus çalışması gerçekleştiriliyor. Burada öğrenciler farklı konularda caseler hazırlıyor. Üniversite öğrencilerini girişimciliğe özendirmek için yapılan bir program bu.
  2. Eğitim: Burada Akbank Düşünce Kulübü ile karşılaşıyoruz. 15 ile 30 arasında 3. Sınıf Üniversite öğrencileri her yıl onlara verilen konular çerçevesinde senaryolar veya projeler hazırlıyor. En beğenilen çalışmayı sergileyen kişi ve grup Harward Üniversitesinde yaz okulu ile ödüllendiriliyor.

    Bunların dışında Akbanklı çalışanların gönüllülük yapmaları sağlanıyor. Akbanklı Gönüllüler diye bir yapı oluşturmuş durumdalar. 24 bölgededen bir Akbank gönüllü lideri seçiliyor. Yaklaşık 200 gönüllü her yıl farklı farklı okullara gidip çocuklara tasarruf eğitimi veriyor. Çocuklara parayı nasıl harcamaları gerektiğini anlatıyor.

Arzu nedir? İhtiyaç nedir? Bunları farkları nedir? Çocuklara açıklanıyor.

YAZAN: DENİZ MUŞTU

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s