İç İletişim Tiyatrosu

10150638_10156666513520422_1763420067643987263_n

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurumsal iletişim yüksek lisans programı kapsamında gerçekleşen Ustalarla Buluşma seminerlerinde  bu hafta Turkcell İç İletişim Müdürü Alper Taylan alanı olan iç iletişim ve markanın iletişim taktikleri hakkında tüyolar paylaştı.

1975 Adana doğumlu Alper Taylan Çukurova Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu, ilk Adana Turkcell’de sektöre adım atıyor ve 15 senedir bu marka ile çalışıyor. Sektöre pazarlama departmanıyla başlangıç yapan Taylan katıldığı bir marka kültürü yaratma isimli eğitim ile hayatının değiştiğini ve iç iletişime giden yolda bu seminerin hayatında çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Bu dinleyeceğimiz semineri de hayatta bu kadar iç içe olduğumuz iletişimin  profesyonel hayata aktarımı olarak özetliyor.

İletişimde birbirine temasın, geri dönüş alabilmenin öneminden bahsederek başlıyoruz konuşmaya. “İnsanları bir duyguya ikna etme ve o konuda harekete geçirme motivasyonu beni çok etkiliyor. İç iletişimde yaptığımız şeyin iletişimin tiyatrosu olduğunu düşünüyorum, tiyatroda olduğu gibi anında size geri dönüşünü gözlemleyebiliyorsunuz.”
İletişim; ortamı ve ilişkiyi var eden olgu, dokunulabilir hale getiriyoruz ve ortam iletişim ile algıda bir yer oluşturuyor. Taylan; “Ortam ve ilişki benim pusulam, iyi bir ilişki yaratmaya çalıştığımda izlediğim yolu iyi iletişim kurmaya çalıştığımda da kullanıyorum. Kendime soruyorum sen ne zaman mutlu olabilirsin Alper, hangi ilişkide?” ifadesiyle iletişimin kendisindeki tanımını dinleyicilere ifade etmeye çalışıyor. Açık sözlü, dürüst ve eşit  olabildiğimiz ilişkilerde mutlu olabildiğimizi de sözlerine ekliyor.

Teknoloji gelişiyor, peki geçmişten günümüze sizce iletişim hep aynı mı?

12801415_10207092206436157_4965661881308482321_nAslında insanın temel ihtiyaçları hiçbir zaman değişmiyor, mutlu olmak ile ilgili bir kaygı taşıyor insan, sadece iletişim araçları değişiyor, dokunmak istenilen duygu hep aynı. Taylan’a göre insan mutlu olabilmek için sevdigi işi yapmalı, bu şekilde işiyle doğrudan iletişim sağlayabilecek. Doğrudan iletişimi sağlayamayanlar dolaylı yoldan ilerliyor ve markadan çıkan bir mesaj var ise bu mesaj hedef kitleye samimi gelmemeye başlıyor.
Buradan konu biraz da Turkcell şirketinin düşünce yapısına geçiş yapıyor; kendimi ifade edebileceğim ortamlar yaratmak çok önemli. İletişim ve kültür hep iç içe dolayısıyla hedef kitlesi de çok önemli. “İletişimin bir kokusu olmali”, “Kurmak istediğimiz iletişim ne?”. İletişimin bir esasının bulunması önemlidir, her dokunduğunda çok tanıdık gelmeli.

Öncelikle bir işi sevmek için ona inanmak gerekir. Taylan’a göre inanmak bir şirket çalışanları için çok önemli böylece hedef kitleminde yaptığım işe inancı oluyor.

Seminerin sonuna yaklaştıkça daha çok Turkcell iç yapısı ve iç iletişimi ile ilgili detay bilgi alışverişinde buluyoruz kendimizi.

Şirkette bulunan görev dağılımından söz açılıyor; profesyonel bir grafiker, bir organizasyon yöneticisi, portal yöneticisi ve sosyal faaliyet yöneticilerinden oluşan bir iç iletişim ekibi olduğunu anlatıyor.

Peki bu ekip iç iletişimi nasıl yapacak?

Alper Taylan bu iç iletişimi 3 aşamada sıralıyor :

  1. Bilgilendirme ve organizasyon
  2. Çalışan katılım programları
  3. Inovasyon

Şirket çalışanlarının bilgilendirilmesi çok önemli ve birinci sırada yer alıyor. Seminerin başında kendimizi ifade edebilmek için ortam yaratmaktan bahsetmiştik, ikinci maddede tam olarak bundan bahsediyor. Çalışanların alınan kararlara etki edebilmesi ne kadar mümkün veya fikirleri dinleniyor mu? Üçüncüsü ise daha sosyal ortamların oluşturulduğu ödüllendirme ve fikir platformları organizasyonu.

● Liderler toplantısı

Gizliliği olan, çalışanlarımızı nasıl yönlendirmeliyiz aktivitesi

● Kıdem töreni

Uzun yıllar firma için çalışmış kişiler için motivasyon tadında bir aktivite

● Oryantasyon programları

İşe  alırken genç yetenek programı hazırlamak

● Söz sende platformu

Çalışanların en üst kategoriye sesini duyurabildiği platformlar, bana söz veriliyor mu?

● “Bak ne anlaticam”

Şirket içinde kişilerin belli uzmanlıklarını paylaştığı sıcak bir platform, örneğin uçak kullanımını bilen bir çalışanın bunu diğer çalışanlarla paylaşıyor olması

● Ödüllendirme

Cevremizdeki başarıyı farkedebiliyor muyuz? Bunu takdir edebiliyor muyuz?
“Marifet iltifata tabiidir”, başarı gösteren çalışanların ödüllendirilmesi.

Son olarak iç iletişim kanallarına değiniyoruz; klasik kanalların artık bütün şirketler için eskide kalması gerektiğinden bahsediyor, mobilin gücünden ve ondan kopmamak gerektiğinden konu açılıyor ve Turkcell’de yeni mevcut olan “Mobilim App” konuşulmaya başlanıyor.
Mobil ve video gibi tüm iletişim araçlarını kapsamaya çalıştıklarının altını çiziyor. Örneğin;  bir genel müdürün konuşmasının canlı app’de yayınlanması gibi.
Stüdyo, bir müzik grubu, TİSAK gönüllüleri, futbol turnuvası, Turkcell gönüllüleri; bu gibi aktivitelerin iletişimin gücünü arttırdığını ve bu yolda elçi görevi gördüklerini düşünüyor.

15 yıllık nacizane tecrübe sonunda; her koşulda soru soran değil soru sorulan olmamız gerektiğinden bahsediyor. “99 dereceye kadar suya birşey olmuyor ama hep o son 1 derecede su kaynıyor, bir işi yaparken o üstüne koyacağım artı bir adım ne?” sözünü mottosu olarak paylaşıyor.

Son olarak; eğlenerek çalışmak çok  önemli, artık bir yerde eğlenmeyi unuttuysak burada bir yanlışlık var. En önemlilerinden bir tanesi de samimiyet, bu yolda samimi ve içten olmanın yolunu kolaylaştırdığını sözlerine ekleyerek 15 yıllık tecrübe hikayesini sonlandırıyor sevgili Alper Taylan.

                                                                                                                             YAZI: DENİZ MUŞTU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s