Girişimci Olmak

         

IMG_3181

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim yüksek lisans programı kapsamında gerçekleşen Ustalarla Buluşma dersi kapsamında bu hafta Girişimci Ayhan Yüce konuğumuzdu.

Ayhan Yüce 1973 Bursa doğumlu, İstanbul Üniversitesi İletişim mezunu. Amerika’ya master yapmak niyetiyle gidip ticarete atılıp master yapmaktan vazgeçmiş. Gelir yetmezliğinden dolayı çalışmaya başlayan Ayhan Yüce Türkiye’nin sayılı girişimcilerinden olmuştur. ‘Girşimciliğin en önemli kuralı ısrarcı olmaktır, yenilmekten, düşmekten, kaybetmekten korkmamaktır’ diyor.

Ayhan Yüce kiosk açmak istemiş Amerika’ya gittiğinde ilk yıllarındaki çabası da buymuş. Ama bir türlü becerememiş ve en sonunda becerememesinin sebeplerini düşünüp bunları not etmeye başlamış. Sebepleri bulunca teklifler gelmeye başlamış ve ilk gelen tekliften de kabul almış. Kirayı ödeyecek parası olmayan Ayhan Yüce alışveriş merkeziyle anlaşıp ilk standını açmış ve git gide standları çoğaltmış 1-2 ay içinde on bin dolar kazanmış ve o da kendisine inanamamış. Daha sonra bijuteri kiosku açmaya başlamış çok iş yapmamış ve alternatif marketler aramaya başlamış. Parklar da ürünleri satmak istemiş fakat birçok park reddetmiş ve en küçük parkta açarak bu işe de başlamış.

fft17_mf245770

2009’da Milliyet gazetesinde çıkan haberin görseli

 

Ayhan Yüce bize girişimcilikte dürüstlüğün de en önemli şeylerden biri olduğunu anlattı esprili diliyle. Ticarette kazanmak istiyorsanız mutlaka dürüst olacaksınız diye üstüne basa basa tekrarladı ve dürüstlüğünden kazanmış belli ki parkların hepsinde stand açmaya başlamışlar. Parklardan sonra Çin’e gitmeye karar vermiş ve orda milyoner eden oyuncağı bulmuş. Her stantta satılan oyuncakların üstüne ek bir şeyler eklemiş ve insanlar başka stanttan alsa bile onu geri bırakıp Ayhan Yüce’nin standından alıyormuş.

Ayhan Yüce cesaretin ne kadar önemli olduğunu yine esprili diliyle bizlere anlattı ve kendisinin ne kadar cesurca kaybetmekten korkmayarak bu konuma geldiğini örnekler göstererek anlattı. Kardeşine Çin’de ofis açarak tüm satın almalarını kardeşi üzerinden yapmaya başlamış. 350-400 çalışanı ile Amerika’nın 16 eyaletinde 90dan fazla kiosklarla, stantlarla satışlarına devam etmiş. Daha sonra MBA yapmayı düşünmüş ve Amerikanın en iyi üniversitelerinden birine başvurmaya gitmiş. Dekanıyla görüşmüş ve kendi yaptığı işleri anlatmış dekan da esprili bir dille ‘benden daha çok para kazanıyorsun sen boşuna okuma’ deyince vazgeçmiş. Ayhan Yüce çalışanın ne kadar önemli olduğunu kurduğu bağın, saygı sevgi çerçevesinin ne kadar önemli olduğunu bizlere anlattı.

Kısacası ticarette yenilmekten korkmayacaksın ve dürüst olacaksın. Ayrıca çalıştırdığın insanlar olsun üstündeki patronların olsun her zaman aranı iyi tutacaksın.

                                                              

                                                                                                          YAZAN: EZGİ CANSU YARDIMCI

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s