PUB 521 Ustalarla Buluşma dersinin bu yılki lk konuğu Hootsuite Türkiye idi…

   hootsuite   Google Docs    

 

          Kurumsal İletişim Yüksek Lisans programı derslerinden olan ve artık geleneksel bir formata dönüşen PUB 521 Ustalarla Buluşma dersi kapsamında bu yılın ilk konuğu Hootsuite Türkiye partneri Deniz Umut Dereli oldu. Dereli konuşmasında aslında birçok şirketin ve bireylerin sosyal medya mecralarının yönetimini kolaylaştıran bir operasyondan bahsetti. Hootsuite şu an 175 ülkede kullanılan ülkemizde ise oldukça yeni bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama size ve şirketlere sosyal medya hesaplarını tek bir panelden yönetimini sağlıyor. Uygulama hem web hem de mobil de kullanıma açık olup bireysel kullanımlarda herhangi bir ücret talep etmiyor.

            hootsuite   Google Docs2

Herkes Günümüzde Sosyal Medya Uzmanı

    Dereli eli kalem tutan, dijital mecralara meraklı bireylerin sosyal medya uzmanı alanları için başvurular yaptığını söylüyor. Aslında Türkiye her ne kadar internet kullanımı konusunda birçok ülkeye ciddi farklar atsa da henüz bir sosyal medya iletişimi ve yönetimi konusunda iddialı bir ülke değil. Bunun aslında birçok nedeni var bunların en önemlisi şirketlerin yönetici sınıfının bu alana gerekli değeri vermemesi ve geleceği tasarlamadaki başarısızlıkları. Dereli Avrupa’da bir şirketin 20-25 sosyal medya uzmanı ile çalıştığını fakat bu sayının Türkiye’de 2-3 olduğunu söylüyor. işte bu bağlamda sosyal medya uzmanı sıfatını alabilecek kişilerin bu yönetim ve iletişim konusunda çok iyi yetiştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

       Firmaların büyük bir kısmı sosyal medyada sadece var olmak için bulunuyorlar. İçerik üretimi ve paydaş iletişiminde oldukça zayıf kalmaları bu konudaki hataları da beraberinde getiriyor. Örneğin bir birçok firmanın sosyal medya hesaplarını yönetenler bu hesaplar arasında yanlış ve “ti’ye” alınabilecek hatalar yapabiliyorlar. İşte bu noktada Hootsuite’de bu hataları en aza indirgeme vaadinde bulunuyor. Limited user özelliği ile hesapların yönetimi tek bir elde toplanıyor fakat içerik birçok kişinin onayından sonra servis ediliyor.

hootsuite   Google Docs3

       Dereli yer aldığı firmalarda sosyal medya hesaplarından müşterilerle yapılan iletişimin de bir limiti olması gerektiğini söylüyor. Müşterinin şikayeti üzerine olayı o alanda çözmek yerine içerde halledebilmek için çeşitli kalıp yorumlar yapılmasının daha doğru bir iletişim yöntemi olduğunu dile getiriyor.  “Bize iletişim bilgilerinizi direk mesaj ile gönderirseniz sizinle en yakın zamanda irtibata geçilecektir iyi günler dileriz” bu kalıplardan yalnızca biri.  Seçeceğiniz bu kalıp yorumlardaki yaratıcılık veya klişeye düşme durumu size kalmış. Bu biraz da sorunları en aza indirmek için tercih edilmiş bir yöntem.

Bir Markanın Kimliği Olmalı

hootsuite   Google Docs3

     Aslında dijital mecralar bu kadar güçlü değilken ya da hiç yokken şu günlerde de hala devam eden reklamlar üzerinden bir dil yaratıyorlardı. Dediğimiz gibi hala bu yöntem mevcut ama bir sosyal medya etkisi kadar güçlü mü tartışılır. Bu konuda aslında en başarılı marka örneği Kadıköy Belediyesi demek yanlış olmaz. Dereli aslında bunu çok güzel bir cümleyle özetliyor “Kadıköy Belediyesi’ni bir kişiyle özdeşleştirecek olsak İlber Ortaylı derdim. Esprili, ukala, bilgili, bazen sert bazen tatlı. Yani Kadıköy Belediyesi bizim için artık bir dört duvar değil.” Bireyler için de bu konu farklı bir yönden uyarlanabilir; iletişimde kullanılan dil. Yılmaz Vural ve Atilla Taş buna en iyi iki örnek aslında. Bu iki isim şu sıralar kullandıkları dil ve inşa ettikleri kimlik sayesinde Twitter’da oldukça sevilen ve haklarında olumsuz yorumların oldukça az olduğu iki isim olarak karşımıza çıkıyor.  

       hootsuite   Google Docs5

        Hootsuite ile sosyal medya hesaplarınızı tek panelden nasıl daha iyi yönetildiğini deneyimlemek size kalmış fakat bir gerçek var ki bu paydaşların dilini ve önemini anlamadan da başarılı olmak artık hem kurumsal hem de bireysel olarak pek kolay değil.

 

Metni hazırlayan Uğur Uysal’a teşekkürler… 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s