Teknik Bilgisi Olmayan Kişilerle Teknik Konuşmanın Püf Noktaları

Teknik altyapıya sahip olmayan müşterilere internetin karmaşıklığını anlatmak elbette oldukça zordur. Ama aynı zamanda çalışırken yapacağınız en önemli şeylerden biri de bu. Eğer pazarlama, destek, satış ya da UX ‘te çalışıyorsanız, kendinizi daima teknik kavramların açıklacısı olarak bulacaksınız.

Bu yazıyı yazan kişi;  Intercom’da çalışan başarılı bir mühendis. Ve yazısının başında şöyle söylüyor; “Ben müşterilerimiz ve geliştiricilerimiz arasındaki bir API gibiyim. Her günüm müşterilerimizin teknik sorularını “çevirmek” ve onların ürünlerimizden kopmamasını sağlamakla geçiyor. Ve bu yazıda da; teknik altyapıya sahip olmayan birine teknolojiyi açıklamalarını sağlayacak birkaç hile paylaşacağız”.

İşte teknik bilgisi olmayan kişilerle teknik konuşmanın 4 püf noktası:

1) Hiçbir şey bilmediğini varsaymak

5db59cf1-2_0ei09p0ei09o000000

Geleneksel kanı; “Annene anlatır gibi açıklamak”. Peki ya o kişinin annesinin bilgisayar bilimleri alanında doktorası varsa? İnsanlar hakkında bir şeyleri varsayarsak bu yıkıcı, saldırgan ve kötü olabilir…

Buradaki asıl nokta; karşınızdaki kişinin her şeyi bildiği ve hiçbir şey bilmediği arasında denge sağlamaktır. Bu nedenle hedef kitle hakkında daha fazla şey öğrenmek için mümkün olduğunca az varsayım yapmak gerekiyor.

Örneğin;  eğer teknik destek kısmında çalışıyor ve müşterilerin sorunlarıyla ilgileniyorsanız, müşteriye soru sormadan onun işi, unvanı, şirketinin ismi, hangi ürününüzü kullandığı vb. gibi mümkün olduğunca fazla veriye ulaşın. Ki bu oldukça kolay bir şey ve hali hazırda zaten bunu yapan yazılımlar mevcut.

Ek olarak; kısaltmalar kullanmak her zaman kolaydır, ancak konu hakkında fikir sahibi olmayan kişiye bir de kısaltmayı açıklamak zor olabilir. O nedenle mümkün olduğunca net olun ki karşı taraf ne demek istediğinizi anlasın.

2) Doğru bir dil seçmek

6e6504fc-3

Yanlış bir dil kullanmak karşı tarafı korkutup kaçıracaktır. İş dünyasındaki kullanıcılar   “Rspec” , “perf”, “API” gibi kelimeleri sıklıkla duymuş olsalar bile ne olduklarını tam olarak anlamayabilirler.

Eğer müşteriye yanlış bir dille yanıt verirseniz, ne kadar doğru bilgi de verseniz hepsi kaybolur. Bu nedenle müşteriye yanıt verirken net ve açık olmak oldukça önemlidir.

Elbette sizin için teknik bilgilerinizi göstermek doğal bir dürtü gibi ve bu durum yüzünden mücadele veriyorsunuz. Ancak bunun yerine, önemli olan tek şey: açıklamalarınızın basit olmasına odaklanmak. O nedenle, kısaltma ve fancy kelimeler kullanmayı bırakın.

Bir teknik problemi açıklarken her zaman benzetme yaparak anlatmak size cazip gelebilir, ancak bu riskli olabilir. Örneğin; “Bir API yapmak, bir çocuk yetiştirmek gibi” gibi bir metafor düşünün. Bu kolaylıkla kafa karışıklığına, yanlış anlaşılmaya sebep olabilir. Karışıklığa neden olmamak için basit bir terminoloji kullanarak kavramı açıklamak çok daha iyi olacaktır.

3) Çeşitli şekillerde açıklamak

0ab4aebd-4_0ds09w0ds09w000000

Teknik bilgisi olmayan bir kişiyle konuşurken, birden fazla yolla bir şeyler anlatmaya çalışmak çok daha yararlı olabilir. Farklı yollardan onlara cevap vermek (bir numara listesi, screenshot, telefon görüşmesi gibi) size ve karşınızdaki kişiye oldukça yararlı olacaktır.

Derin açıklamalar ile teknik terimleri bırakıp, karşınızdaki kişinin bilgilenmesini sağladığınız an, kazanırsınız !

Örneğin; Adım adım talimatlar verdiğinizde, karşı taraf hala anlamadıysa; screenshotla olayı açıkla. Gerçek hayattan bir örnek vermek gerekirse:

a4280279-5_0mt0np0ms0no000000

4) Müşteri gibi düşünmek

94ba288e-6_0im05d0il05d000000

Belki de en önemli kural bu: “müşteri gibi düşünmek”. Her zaman kendinizi onların yerine koyun. Sorunlarını tahmin edin ve “neden bu bilgiye ihtiyacı var “ diye düşünün.

Örneğin;

  • Kendi tema veya şablonlarımı kullanabilir miyim?
  • Adresi değiştirebilir miyim?
  • Sonuçları nasıl göreceğim?

… ve bunun gibi bir çok soru daha gelecektir size.
Sonuç olarak; Teknik bilgisi olmayan bir kişiye teknik bir şeyi en iyi şekilde anlatmak hiç de kolay değil. Ancak bunu başardığınız zaman karşı tarafın size minnettar olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece müşterinin size güven duymasını ve onun ürününüze devamlılığını sağlamış olursunuz.

Kaynak: http://www.communicatebetter.io/four-tips-for-talking-tech-to-non-tech-people/?__s=sv4ob1foxoifhjpdrnq5

Didem Özkaymaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s