ALIŞILMADIK BİR CEO: FRED COOK

Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı tarafından hazırlanan Bilgi PRCC Kurumsal İletişim Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Golin’ in CEO’su Fred Cook’tu. Golin’den, müşterilerine, pazara ve medya ilişkilerine kadar birçok konuya değinen Cook öğrencilerin de katılımı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Fred-Cook-CEO-GolinHarris

Bilgi PRCC Kurumsal İletişim Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu; 1956 yılında Interpublic Group’a bağlı olarak kurulan ve Johnson & Johnson, McDonald’s, Toyota Motor, Wal-Mart ve Dove gibi dev müşterilere sahip olan iletişim şirketi Golin’in CEO’su Fred Cook oldu. Sohbette Cook;  Golin’in müşterilerinden, pazardaki örneklere, yaptıkları işlerden, rakiplere, medya ilişkilerine ve son olarak stajyer uygulamalarına dair bilgiler paylaştı.

‘’Doğaçlama’’

Efsane CEO Fred Cook konuşmasına kendi yazdığı; hayatını ve kariyerini anlattığı kitabının da adı olan ‘’Doğaçlama’’ (Improvise) kelimesi ve üzerine konuşarak başladı. Halkla İlişkiler’in sıkıcı ürünleri alıp özel hale getirmek olduğunu söyleyen Cook, aslında birçok insanın aynı şeyi yaptığını önemli olanın ise sıradan şeyleri özelleştirmek olduğunu söyledi.

‘’Fikirler insanların aklına birden havadan gelmez, bizler zaten var olan şeyleri farklı açılardan görerek özel hale getiriyoruz. ‘’ diyerek sözlerine devam eden Cook hali hazırda var olan şeyleri farklı açılardan görme becerisinin hayatı farklı şekillerde, her zaman yaptığımızın dışında deneyimleyerek olabileceği üzerinde vurgu yaptı. ‘’… Bunu en basitinden bir gazete sergisi gibi düşünün. Neden her zaman aynı dergiyi alıp okursunuz ki? Bir sonraki sefere hiç okumadığınız bir dergiyi alın ve okuyun. Rahat sınırlarınızın dışına çıkın ve gerçek dünyaya dokunun…’’

IMG-20150503-WA0009

‘’Unternship’’

Dünyanın önce gelen Halkla İlişkiler şirketlerinden Golin’i diğerlerinden farklılaştıran özelliklerden biri de farklı işe alım stratejileri. Bunlardan en çok ilgi çekeni Fred Cook’un konuşmasında bahsettiği staj programları yani ‘’Unternship’’. Bu program ile elemelerden geçerek ilk 3’e kalan adaylardan her zaman yaptıklarının dışında bir gün geçirmeleri ve sınırlarını zorlamaları bekleniyor. Fred Cook programın ilk stajyeri Akinbola Richardson’dan bahsederken ‘’…Biz onlara ilk 3 ay ofise hiç gelmemeleri ve ellerinden geldiğince farklı şeyler deneyimlemeleri için para veriyoruz.’’ diyerek önem verdikleri değerleri staj programları ile de yansıttıklarından bahsetti.

‘’Herkesin bir fikri vardır, kendinizinkini hayata geçirmekten korkmayın!’’

Gençleri kendi fikirlerinin peşinden gitme konusunda yüreklendiren Cook, kendi start-up’larını başlatan hiçbir girişimcinin başında ne yaptıklarını bilmediklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti, ‘’Mark Zuckerberg sadece bir üniversite öğrencisiydi ya da Michael Dell veya Bill Gates… Hiçbirinin en başında ne yaptıkları hakkında herhangi bir fikirleri yoktu. Tıpkı benim gibi… Bende genç bir adamken ‘’Ayık Şoför’’ uygulaması ile çığır açacağımı düşünmüş ama batmıştım. Önemli olan ise o süreçten öğrendiklerim oldu.’’

Halka İlişkilerin Kilit Noktası: Medya İlişkileri

Halkla İlişkilerin geleneksel olarak düşünüldüğünde de en önemli paydaşlarından biri olan medya ile olan ilişkilerinin önemi üzerinde duran Cook bu konuya da farklı bir bakış açısı ile yaklaştı. Bazen uzun uzadıya araştırmalar yapacak vaktimizin olamayacağını bu durumda sadece kendi fikirlerimize güvenebileceğimizi söyleyen Cook sözlerine Steve Jobs’ın örneği ile devam etti. ‘’Steve Jobs bir mucit değildi o sadece zaten olan bir şeyi daha da özel hale getirdi ve sadece kendi fikirlerini önemsedi.’’ Steve Jobs örneği ile konuyu ‘’medya ilişkileri’’ düzleminde inceleyen Cook, iyi bir medya ilişkisi örneği olarak Jobs’dan şöyle bahsetti, ‘’Tıpkı Steve Jobs gibi kendi yolunuzdan yürümeye ve fikirlerinizi açıkça söylemeye korkmayın.  Jobs kendi yolunda öyle emin adımlarla yürüdü ki medya ilişkilerini bile kendi kurdu ve Time’ı arayarak kapak olmak istediğini söyledi…’’

IMG-20150503-WA0008

Cook: Golin’de Ceo olabileceğimi ben bile hayal etmemiştim

Kendi kariyer hayatındaki başarısızlıklarından ders alarak ilerlediğini ve sürekli planlamak yerine şartların gerektirdiği gibi davrandığını söyleyen Cook Golin Pr’da başlayan hikayesini şöyle anlattı:

“Birçok iş yaptım ve hepsinde başarısızlığa uğradım. 36 yaşındaydım ve hiç param yoktu. Daha sonra Los Angeles’ta vekil öğretmenlik yapmaya başladım. Dersler çok yoğun değildi. Ben de aynı zamanda Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) PR dersleri alıyordum.  Birkaç dersten sonra Los Angeles’ta küçük bir şirkette işe başladım. Bu şu anda çalıştığım şirketti : Golin PR. O zamanlar şirketteki hiç kimse ben de dahil benim CEO olabileceğimi  hayal bile etmemişti. Çünkü 36 yaşındaydım, liseden zar zor mezun olmuştum, hiç bir işletme eğitimim yoktu, bilgisayarı iki parmakla kullanıyordum. Ama sadece tek bir şey biliyordum. ‘Doğaçlama’yı öğrenmiştim. Geçmişte yaptığım işlerde en büyük ihtiyacım duruma göre nasıl hareket edileceğiydi.Ve bütün bu deneyimlerimi kariyerimin her adımında kendimi yeniden keşfetmek için kullandım.”

G4

PR’Da Bir Devrim :  Yeni Bir İş Modeli  G4

Golin PR’da 4 yıl önce G4 denilen yepyeni bir iş modeline geçilmiş. 25 yıllık deneyimden yola çıkarak tasarlanan modele göre ajans çalışanları dört uzmanlık alanı etrafında yerleştiriliyor. Araştırma, planlama ve iç görü alanlarında uzman bir ekip(explorers) , yaratıcılık, tasarım ve üretimde uzman bir ekip(creators) ; geleneksel ve sosyal medyada uzman bir ekip(connectors) ve  işin merkezinde hesapları yöneten, takımı organize eden ve kampanyalar geliştiren ‘katalizör’ dediğimiz insanlar bulunuyor .

Bu modelin PR sektöründe bir devrimdir niteliğinde olduğu belirten Fred Cook  ‘Daha önce kimse böyle bir şey yapmadı. Bunu nasıl yapacağımızı anlatan okuyacak bir kitabımız yoktu, bir PR şirketini yeniden biçim verecek danışmanlar yoktu, örnek alacağımız bir model yoktu. Çünkü bunu daha önce yapan olmamıştı. İstediğimize kendimiz ulaşmak zorundaydık. Tıpkı bir köprü gibi yeni teknolojiler geliştirdik, eğitim programları oluşturduk, işe bu topluluğu besleyecek insanlar aldık.  Ve hala bu sistemi geliştirmeye devam ediyoruz.’ dedi  .

Bu değişime kendilerini adadıklarını söyleyen Cook bu bağlılığı göstermek için GOLIN PR’da bir ritüel olan ve herkesin o zamana kadar hiç yapmadığı bir şeyi deneyimlediği  GO ALL IN DAY denilen  özel günde kendisine bir G4 dövmesi yaptırmış. İşte Fred Cook’un Go All In Day deneyimi:

Fred Cook : Cesaret küçük deneyimlerle inşa edilir.

Fred Cook son olarak farklı olabilmek ve fark edilebilmek için cesaret istese de hayatta kimsenin yapmanın önemli olduğunu cesaretin de küçük deneyimlerle inşa edildiğini vurguladı. Ve sözlerini şöyle bitirdi :

‘Her zaman okuduğunuzun dışında başka bir dergi okuyarak işe başlayın, kimsenin izlemediği filmleri izlemeye gidin, bir Kore restauranta gidip menüde en baharatlı şeyi sipariş edin, Mark Zuckerberg’e neden Facebook’ta çalışmayı istediğinizi anlatan bir mail atın ve başarısız olmaktan hiç korkmayın. Size verebileceğim bir mesaj da kariyeriniz maaşınız artışlarınız ve primleriniz değil sizin deneyimlerinizle ilgilidir. Sizi özel kılabilecek her şeyi yapın.’

 

Gizem Çimen & Fatoş Kara & Didem Özkaymaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s