Büyük Kaçış : Araştırmalar kurumsal hayatın gizli mücadelelerini ortaya çıkarıyor.

xoxoİş tatmini işinizden zevk almanın anahtarıdır.

Tyba ve TNW Jobs startup (genç yenilikçi) şirketlerde ve geleneksel kurumsal şirketlerde çalışan insanlar arasındaki iş tatmini farklılıklarını keşfetmek için bir araştırma yaptıklarında şok edici sonuçlarla karşılaştık. Geleneksel kurumsal şirketlerde çalışan insanlar startup şirket çalışanlarına göre 2 kat daha tatminsiz ve  çalıştıkları şirketten ayrılmak istiyorlar.

Araştırmaya ilişkin rakamlar oldukça şaşırtıcı ve insanların işleri ve kariyerlerinin değeri hakkında düşünce ve hislerindeki muazzam değişimi gösteriyor.

Kariyer üzer ve primler ele verir

Peki neden kurumsal ya da resmi yerlerde çalışanlar işlerinden bıkmış durumdalarken  startup şirketlerde bu daha az? Kurumsal tarafa sorduğumuzda verilen on cevabın üçü : “Ofis politikaları”(%53),  “tanıma eksikliği” (%45) ve ‘kariyer ilerleyişi ve amacının olmaması’ (%37).

Diğer tarafta çimler daha yeşil ve gökyüzü biraz daha güneşli görünüyor. Startup şirketlerde çalışanlar  işlerinin en iyi üç yönünü ‘yaratıcı ve dinamik ortam’ (%77), “belirli bir amacı olan şirket için çalışma” (%53), ve “şirket büyüdükçe kariyerin ilerlemesi şansı” (%52)  olarak sıralamışlar.

Düşünce için ciddi bir gıda

Bu rakamlar çitin her iki tarafında çalışmış olanlar için çok sürpriz olmamakla beraber araştırmanın ortaya çıkardığı bir istatistik oldu. Ankete katılan kurumsal çalışan ordusunun neredeyse üçte ikisi (%65) startup şirketlerde çalışmanın onların ‘rüya işi’ olduğunu ortaya çıkardı.

Çalışmalardan çıkarılacak çok fazla işe yarar bilgi varken büyük resim ortada : insanlar artık sadece bir iş istemiyorlar : insanlar daha somut hedefi olan iş istiyorlar. Onları heyecanlandırmaya ve gerçek bir tatmin duygusu vermeye çalışın.

Özgürlük hissini bulmak

‘İnsanlar,  yenilikçi genç bir şirkette büyüyen bir kurumsal yapıdakinden çok daha önemlidir. Çalışanlar birbirlerini tanımaya ve güvenmeye ihtiyaç duyuyorlar; zamanı israf etme lüksümüz olmadığı için politikalara hiç zaman yok.’ Bu fikir dijital yaratıcı stüdyo Made in Me’de geliştirme direktörü Eric Huang tarafından tekrarlandı. Huang Disney ve Penguin gibi iki büyük medya şirketinden yirmi yıl sonra geçiş yaptı.

Huang şöyle dedi :

Startup bir şirkette çalışmanın en çok sevdiğim yanı özgürlük ve insanlar. Kontrolü daha fazla hissediyorum ve ayrılmış bir merkezden bize dikte eden uzak bir yönetim yok.

Yenilikçi bir şirkette insanlar kurumsal bir şirkette olduğundan daha değerli. Çalışanlar birbirlerini tanımaya ve güvenmeye ihtiyaç duyuyorlar; zamanı israf etme lüksümüz olmadığı için politikalara hiç zaman yok. Birlikte çalıştığım insanları seviyorum.

Şimdilik ufukta bir devrim var : İnsanlar gitgide kaçışı , kendi saflarından kurtulmayı ve onları gerçekten heyecanlandıran ve sürekli olarak onları motive eden iş arıyorlar.

Orijinal Kaynak :  http://thenextweb.com/insider/2015/03/30/the-great-escape-survey-reveals-the-secret-struggles-of-corporate-life/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s