Her Adımınızda Müşteriden Daha İyi Feedback Alın

İş hayatında, işinizin her aşamasında farklı hedefleriniz ve bununla alakalı müşteri iletişimi için farklı yöntemleriniz olacak. Doğru iletişim taktiklerine sahip olmak ve bunları bilmek işinizi bir sonraki aşamaya geçirmenize oldukça katkı sağlayacaktır. Bunun için; her zaman tüketiciyi dinleyip, onlardan feedback almanın ve onları mutlu etmenin en iyi yolunu bulmanız gerek. Bu yazıda da; iletişim taktiklerini doğru kullanmayı ve müşterilerden nasıl iyi feedback alınacağını öğrenecekiniz.

1. Adım:

Bir ürün yaratmadan önce karşılaşabileceğiniz problemleri önlemek veya çözmek adına onları doğru anlamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu nedenle önce potansiyel müşterilerle konuşmak gerek.

Eğer fikriniz bir probleme dayalıysa, bu herkesin aynı probleme sahip olduğu ya da olacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle; insanlarla konuşmak ve onlarla iletişim kurmak; probleminizi çözecek ve size yardımcı olacak en önemli yol…

Ne inşa ettiğinizi ve ne yapacağınızı anlamanızı sağlayacak 2 önemli metod var;

1) Müşteri geliştirme

“Customer Development” Steve Blank tarafından oluşturulan bir müşteri geri bildirim yöntemi. Bu yöntemde insanların sahip olduğunu düşündüğümüz bir problem hakkında basit bir hipotez oluşturup, bir tahmin yürütülüyor. Ardından da konuşulacak kişileri bulup, onlara doğru sorular sormak ve sorunu çözmeyi sağlayacak ana problemi bulmak gerekiyor.

Kısacası “müşteri geliştirme” tamamıyla öğrenmek ve keşfetmek ile alakalı.

2) Kullanıcı Araştırması

Öncelikle, ürünü kimin kullanacağını düşünüyorsun buna karar verip,  bir hedef belirlemek ve bir prototip oluşturmak gerekiyor.

Örneğin; Tıklanabilir bir prototip oluşturarak kullanıcılarınızın ürününüz hakkında ne düşündüğünü görebilirsiniz. Invision UXpin

Ya da ürününüzü kullanan insanların videolarını çekebilirsiniz. Çünkü o an ürün hakkında ne düşündüğünü, tepkisinden vs anlayabilirsiniz. get a 5-minute video right now

2. Adım:

İlk olarak; ürününüzün ilk versiyonu yayınlandıktan sonra, kullanıcılardan olumlu ya da olumsuz birçok yorum alacaksınız. Bu nedenle geri bildirim almaya oldukça aç olmalısınız! Bolca yorum yağacağından, elbette cevap vermeye de hazır olmanız gerek!

Ürününüz hakkında kolayca  feedback almanızı sağlayacak birkaç basit yol var:

Örneğin; ürününüzü alan herkese onlara ürün hakkında ne düşündüğünü soran bir mail gönderin. Ya da yine e-mail üzerinden bir anket yapın . Bir takım site ve bloglarla ürününüzü eşleştirin.

Jobs to be Done (JTBD)

Muhtemelen ürününüz ne işe yarayacak, kimler ürünü kullanacak diye düşünüyor olacaksınız. JTBD metodu da bunu anlamanızı sağlayacak bir yöntem. Harvard Business School ‘da profesör olan Clayton Christensen, bu durumu  milkshake üzerinden yalnızca 5 dk. Da anlatmış mesela;

JTBD için birkaç yararlı kaynak:

JTBD ana sayfası

Müşteriye değil, işe odaklan

JTBD görüşmesi nasıl yapılır?

3. Adım:

Üretilen ürün pazarda büyümeye hazır olduktan sonra; işi büyütmeden önce pazarın ve ürünün “uygun” olması oldukça önemli. Hazır mısınız yoksa değil misiniz bunu tüketiciye soracağınız birkaç soruyla öğrenebilirsiniz.

22

Girişimci ve pazarlamacı Sean Ellis; ürünün ve pazarın uygun olup olmadığını görmek için müşterilere sorabileceğiniz sorular hazırlayan ücretsiz bir website yaratmış. Sitenin adı: Survey.io

Sonuç olarak; müşteri ile iletişim kurmak genellikle bir angarya olarak görülüyor ve müşterinin ne düşündüğünü duymanın ve onlardan geri bildirim almanın zaman aldığı düşünülüyor. Ancak doğru feedback almak, işin her aşamasında önemli olan ve size oldukça fayda sağlayacak bir şey.

Kısacası; her işte, müşterinin problemini çözebiliyor olmak her şeyden önemli !

Kaynak:  Get Better Customer Feedback at Each Stage of Your Company

Didem Özkaymaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s