Sosyal İlişkileri Güçlendiren 7 İmrenilecek Şirket Kültürü

İş yeri koridorlarında yapılan kısa muhabbetler eskiden zaman kaybı olarak görülüyordu ama modern liderler bunun iş performansını da direkt etkileyen olumlu bir etken olduğunun farkında.

Sadece çalışanların ‘’verimliliğine’’ odaklanan eski kafalı bakış açısına göre hala bu konuşmalar zaman kaybı. Bu tarz yönetim stilleri altında çalışanlar amaçlarını ve hedeflerini kaybedebiliyorlar. Bu sebeple çalışanların birbirleriyle iletişim kurabilecek ortamlara ve olanaklara ihtiyaçları var. Bu da arkadaşlık ve dostluk kültürünün şirkette yayılması ile ancak olanaklı kılınabilir.

Liderler bazen bu problemleri daha çok ‘’pizza partisi’’ vererek veya işten sonra yapılacak buluşmaları artırarak aşmaya çalışıyorlar. Fakat bu tarz aktiviteler her zaman yeterli olmuyor. İş dışında yapılan aktiviteler çalışanlar arasındaki arkadaşlığı artırabilir ama direkt olarak işe yansıma almak istiyorsak bu iletişimi iş ortamında kurmalarına izin vermemiz gerekir.

mashh

Bu durumu kafamızda biraz daha netleştirebilmek adına birkaç örneğe göz atalım:

  1. SoundCloud: SoundCloud’un kurucusu ve CTO’su Eric Wahlforss şirketi bir ‘’düz yüzey’’ olarak tanımlıyor ve geleneksel tüm yönetim hiyerarşilerine karşı çıkıyor. Kişilerin projeleri kendi aralarında bölüştürdükleri ve kendi kendilerini yönettikleri SoundCloud bu kültürü devam ettirebilmek adına periyodik olarak We Hack etkinlikleri düzenliyor.
  2. Lookout: He rhafta yapılan poker ve film gecelerinin dışında aylık ‘’happy hour’’ lar ve her Çarşamba ‘’Waffle Günleri’’. Lookout ekibi bu etkinlikler sayesinde birbirleriyle iletişimi artırıyor ve tüm birimler arasında açık bir iletişim şekli oluşturuyor.
  3. Twitch: İnternet üzerinden oyun oynayan oyun severler için video paylaşım sitesi Twitch eğlence ve sosyalleşmeyi şirket kültürlerinin içerisine alıyor. Programlama ve beyin fırtınasından kafaları yorulduğunda Twitch çalışanları çoğunlukla video oyunları oynamak için mola veriyor ve sohbet ediyorlar.
  4. ModCloth: ModCloth’un şirket kültürü şu 5 ana temadan yola çıkıyor; ’özerklik’, ‘egemenlik’, ‘hedef’, ‘çeviklik’ ve ‘eğlence’. ‘’Herkesin katkısı çok değerlidir’’ bakış açısı ile yaklaşan ModCloth çalışanları bu sayede cesaretlendirilmiş de oluyor.
  5. Disqus: Her gün birlikte yapılan öğle yemekleri sayesinde Disqus çalışanları birbirleriyle iletişime geçecek şahane vakitler buluyor. Şirket ayrıca ofislerini rahat bir dizaynda yaratmış. Birçok oyun bölmeleri bulunan ofislerde işbirlikçi çalışma ve keşif duygusu tetikleniyor.
  6. Shopify: Şirketin CEO’su Tobi Lütke haftasonu çalışırken bulduğu bütün iyi fikirleri hemen tüm ekibiyle paylaşmak istiyordu. Böylece kendisi ve tüm çalışanlarının şahane bulduğu fikirleri ve başarılarını paylaşabilecekleri bir platform oluşturdu: UNICORN.

Bu platform birlikte çalışma ruhunu artırıyor, ayrıca yardıma ihtiyaçları olduğunda UNICORN üzerinden ‘’yardım dumanı’’ yollayarak birbirleriyle yardımlaşa da biliyorlar. Takımın birbirine destek mekanizmasını artırmak için Lütke tüm çalışanlarına bir bütçe ayırıyor. Çalışanlar da bu bütçeyle başarılı buldukları diğer ekip arkadaşlarını ödüllendirebiliyor!

  1. Zappos: Şirkette ekip arkadaşlarının birbirlerine ‘’wow’’ anları yaşattıkları zaman aynı şekilde birbirlerini ödüllendirmeleri üzerine bir mekanizma var. Bunun için her çalışanın $50’lık bir bonus hakkı bulunuyor. Bu sayede Zappos’ta takım çalışması ve topluluk fikri etrafında toplanmış bir şirket kültürü oluşturulmaya çalışılıyor.

Yukarda bahsettiğimiz tüm şirketler işbirlikçi bir şirket kültürünün getirdiği artıların farkında. Eğer sizde organizasyonunuzda bu yönde bir değişiklik yapmak istiyorsanız BUGÜN BAŞLAYIN! Çalışanların olumlu davranışlarını nasıl ödüllendirebileceğinizi düşünün? Ve tüm ekibi birbirine bağlayacak bir iletişim sistemi kurun. Böylece siz ve tüm ekip yapılanlardan çok mutlu olacaksınız.

Gizem Çimen (Translated from:http://mashable.com/)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s