Facebook ile çok daha ulaşılabilir bir Dünya…

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı; #PUB527 dersinin bu haftaki konuğu Facebook Londra Ofisi FMCG Perakende Sorumlusu Özge Gilan’dı. Facebook’a, hayatımızı kolaylaştıran uygulamalara, rakiplerine ve pazara dair fikirlerini paylaşan Özge Gilan öğrencilerin de katılımı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

facebookFacebook Londra Ofisi FMCG Perakende Sorumlusu Özge Gilan, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Unilever, Danone gibi şirketlerde çalışmış. Şimdi ise Gilan, Facebook’un Londra Ofisi’nde Türkiye’den sorumlu 8 kişiden biri.

Facebook neler yapıyor, büyük reklam verenler daha etkili iletişim için ne yapabilir, içeriği daha etkili nasıl kullanabilir ve sunabilirler gibi konulardan bahsedilen etkinlikte; özelikle content üretiminin önemine değinildi.  Etkili iletişimin yolu ise; “içeriği, datayı çok iyi kullanmaktan ve sunmaktan geçiyor” denildi.

11042145_416071911884286_1926656272_n[1]

“Our mission has not changed: make the World more open and connected.”

Facebook aslında çok yeni bir şirket ancak hayatımıza öyle bir girdi ki; insanların birbirine kolayca ulaşmalarını, birbirlerinden haberdar olmalarını sağlayan bir platform haline geldi. Facebook yalnızca Facebook’tan ibaret olmadığına değinen Gilan; Instagram, Messenger, WhatsApp gibi oldukça aktif kullanılan platformları da bünyesinde barındırdığını söyledi. Instagram’da herkesin kendi görsel dilini yarattığından, uzunca bir text ile anlatabilecek şeylerin, yalnızca bir görselle çok daha anlamlı bir şekilde paylaşabildiğinden bahsedildi.

“We don’t need managers, we need editors…”

Özge Hanım ve Ercüment Hoca etkinlikte; content yaratmanın oldukça önemli olduğunu ve artık markaların ajanslarla çalışmak yerine kendi içlerinde içerik üretimine başladıklarından bahsetti. Örneğin; Coca Cola’nın içerik üreten bir departman kurduğu ve P&G ‘nin pazarlama departmanının adını değiştirdiğinden söz edildi. Marka yönetimi, pazarlama yaklaşımıyla değil, editör bakış açısıyla yaklaşılması gerektiği söylendi.

drone-facebook

Gilan konuşmasında “Integrated marketing”in de önemine değindi. Aynı mesajı benzer formatlarda söyleyerek, farklı mecralara entegre etmenin önemli olduğunu söyledi. Integrated marketinge örnek olarak Gilan; Coca Cola’nın markaların reklam verebilmek için yarıştığı Super Bowl’da yayınladığı “America is beautiful” kampanyasından söz etti. Marka yaptığı iletişimde dil, din, ırk gibi farklılıkların Amerika’yı çok daha güzel bir ülke haline getirdiği ve böyle bir ülkede yaşamanın oldukça güzel olduğundan bahsediyor… Üstelik bu reklamın yalnızca Super Bowl’la sınırlandırmıyor, sonrasında da Facebook’ta bu uygulamayı devam ettirdiğinden bahsedildi.

Katılımcıların soruları ile interaktif bir şekilde gerçekleşen sohbette Gilan’ın; Facebook’un internet erişimi olmayan yerlere “drone’ lar”  ile interneti götürerek insanların bilgiye hızlıca ulaşmalarını sağladıkları vurgusunu yapması ile sona erdi.

Didem Özkaymaz & Gizem Çimen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s