PR Stratejinizi Alt Üst Edecek 5 Hata

Başarılı insanlar hatalarından ders çıkarabilenlerdir. Fakat asıl başarılı insanlar sadece kendi hatalarından değil, başkalarının yaptığı hatalardan da dersler çıkarabilenlerdir.

            İşte dersler çıkarmamız gereken 5 PR yanlışı:

Medyayı çantada keklik saymak

PR sıkı çalışma gerektirir. PR çalışmaları şirketiniz milyon dolarlar kazanan kurumsal bir dev olduğundan en çok gereklidir ama daha çok olmadığı durumlarda ihtiyacınız vardır.

PR stratejinizi oluştururken yapabileceğiniz en temel hata, ne kadar başarılı, ilgi çekici ve çığır açıcı olursanız olun basının yetkisi altında olduğunuz unutmanızdır.

Medyanın kapsama alanına girmek bir lütuf değildir ve siz hiçbir şey yapmazken gelip sizi bulmaz. Habelerin çıkış yolu işlerdir, yani işletmeler haber trafiğini yaratır. Medyanın ilgisini elde etmek istiyorsanız, onları sizde haber değeri olan cevherler olduğuna inandırmalısınız.

Peki neyin haber değeri vardır? Aslında bu yayın kaynağına ve haberciye göre değişiklik gösterir ve tabiki sizin işinizin neyle ilgili olduğuyla…Yine de haber değeri yaratabileceğimiz ve basının ilgisini elde edebileceğimiz bazı alanlar var, işte bunlar:

  • Ürün lansmanları
  • Yardım kampanyaları
  • Şirketle ilgili önemli gelişmeler
  • Yeni kazançlar

Ne kadar ustalıkla yapılırsa yapılsın her ani yükseliş düşüşle sonuçlanır.

Gereksiz konuşmak

mouth-open

Bütün gönderiler ne kadar iyi kurgulamış olursak olalım bir noktadan sonra yok olacaktır. Fakat bu düşüşü hızlandırmak bir noktada sizlerin elinde. Habercilere yolladığınız maillerin direkt çöp kutusuna gitmesini garantilemenin yolu son döneminizin özeti gibi duran çok uzun içerikler yazmaktır.

MuckRack tarafından son yapılan araştırmaya göre habercilerin %59’u iki veya üç paragraflık; %36’sı ise iki üç cümlelik mailler istiyor.

Aynı zamanda sadece %5’lik bir oran 500 kelimeden fazla içerikler istiyor. Araştırmaya göre gönderdiğimiz içeriklerin uzunluğu, çöpe gitmelerindeki en önemli etken faktör.

Aslında haksız sayılmazlar. Gönderdiğimiz ilk mailler aslında sadece bir ön gösterim. Sadece bu içeriklteki bilgilerle bir makale yazmaya kalkmayın.

Eğer çok önemli ve çok uzun bir bilgi eklemek istiyorsanız bunu mailin içine değil ayrı bir dosya olarak eklemelisiniz.

Zamanlamayı hesaba katmamak

Gazeteciler gerek profesyonel gerekse özel hayatlarından bir işten öbürüne koşan oldukça yoğun insanlardır. Fakat onlarında normale göre daha az yoğun oldukları zamanlar vardır. İşte bu zamanlarda onlara ulaşmak en mantıklı hareketlerden olacaktır.

MuckRack’ın yaptığı araştırmaya göre, gazetecilerin %27’si sabah 6-9 arası, %47’si ise sabah 9-11 arası iletişime geçilmeyi tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Bu da gösteriyordu gazatecelerin %70’lik bir kısmı sabahları iletişime geçilmeyi tercih ediyor.

Bunun nedenini anlamak çok güç değil. Gün uzayıp gitmeden, işler birikmeden, eve gidip gün içinde yetiştirilemeyen işler için endişelenilmeden geçen en doğru zaman sabahlardır.

Herhangi bir basın odasındaki koşuşturmacayı düşünecek olursak haberciler için işler nasıl yürüdüğünü hepimiz az çok tahmin edebiliriz.

Bu prensibi haftanın geneli içinde uyarlayabiliriz. Cuma gelirken tüm habercilerin tek istediği şey haftasonuna sağ sağlim ulaşmaktır…

Bir habercinin dikkatini çekmek isteyen onca haber arasından ayakta kalmak zordur. Günün erken saatlerinde ve haftanın başında mail atmak habercilerin dikkati çekmek için kullanabileceğimiz yöntemlerden biridir.

Soğuk ve mesafeli olmak

71042723

Bir maili yazmak için ne kadar uğraşmış olursak olalım, haberci o mailin içeriğinde haber değeri taşıyan bilgiler bulamazsa büyük ihtimalle çöp kutusuna yollayacaktır.

MuckRack’ın habercilerle yaptığı araştırma gösteriyor ki, gazetecilerin mailleri dikkate almamalarındaki en önemli sebep maillerin spam kokması ve kişisel olarak onları hedefliyor olmaması.

Gazetecilerin bu tip maillerden kaçınmasının temel nedeni, bu tarz içerikleri soğuk bulmaları. Standardize edilmiş mailler gazetecilerde aynı içeriğin başka birçok kişiye gönderildiği algısı yaratcaktır ve tahmin edersiniz ki her gazeteci haber atlatmak ister.

Belki kişilerarası bir iletişime geçmek size yıllar sonrasına kadar etki edecek kazançlar sağlıyor olabilir.

Bir PR profesyoneli olarak hatırlamanız gereken en önemli nokta önemli olanın sadece haberinizin basında yer alıyor olması değil, basın ile iyi ilişkiler kuruyor olmanızdır. Bir haberci iyi ilişkiler kurmak savaşın yarısını kazanmak demektir. İşte bu amaçla kullanabileceğiniz bazı tavsiyeler:

  • İletişim kurmaya çalıştığınız habercinin kim olduğunu bilin
  • Sosyal medyada aktif ve görünür olun
  • Kibar olun

Takip etmeyi unutmak!

Maillerinize cevap almamış olsanız da hiçbir zaman okunmadıklarını düşünmemelisiniz. İleriye uzanmak ve devamlılık PR için en önemli unsurlandır ve düzenli takipte bunların en önemli basamağı.

Eğer mailinizi yolladıktan bir-iki gün sonra hala cevap alamadıysanız durumu hatırlatan bir mail daha atmaktan çekinmemelisiniz.

Gecikmeler PR için çok normaldir ve genelde bir gazeteci mailinizi cevaplamıyor ise ya zaman bulamamış yada unutmuştur. İki türlü de küçük bir hatırlamadan emin olun ki memnun olacaklardır. Kibar ve saygılı olduktan sonra  biraz ısrarcı olmak kötü değildir.

Gizem Çimen (Translated from http://thenextweb.com/ConradEgusa)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s