Pazarlamanın Ötesi : Connected Enterprise

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı kapsamında verilen Ustalarla Buluşma dersinin bu haftaki konuğu Coca Cola Company’den  Pazarlama Teknolojileri ve Dijital Platformlar Yöneticisi  Ayça Arsan Aydın oldu.

Fatoş Kara

MOBILE’S FIRST : MOBİL HER ŞEYİN ÖNÜNDE GELİR

Hem endüstri ile ilgili hem de Coca Cola Company ile ilgili deneyimlerini paylaşan Ayça Arsan Aydın birkaç sene öncesine gidildiğinde daha çok mobil uygulamaların konuşulduğunu ancak çok kısa süre içerisinde  mobilin bir proje değil işin kendisi olduğunu fark eden şirketlerin aplikasyon stratejileri yerine mobil stratejiler geliştirmeye başladıklarını ifade etti.

Eskiden kısa mesajlar üzerinden pazarlama yapıldığını belirten Aydın, daha sonra ise ister kısa mesaj kullanılsın istenirse başka bir yöntemle pazarlama yapılsın asıl konunun içeriğin yani kurum içerisindeki hikayenin tüketiciye, tüketiciden de tekrar kurum içerisine ulaşmasının önemli olduğunun öğrenildiğine değindi.

Ayça Arsan Aydın artık her türlü mobil cihaz çok önemli olmaya başladığına değinerek kurumlara bakıldığında da mobil sadece bir pazarlama  işi değil kurumun tümün departmanlarının işi haline geldiğini belirtti.

OFF-LINE DÜNYA ON-LINE DÜNYA İÇ İÇE

Teknolojinin  ya da on-line dünyanın sadece bilgisayardan ibaret değil off-line dünyanın da bir parçası haline geldiğini belirten Aydın bunu bir arada kullanabilen şirketlerden örnekler verdi.

Bu örneklerden bir tanesi Tesco’nun Uzakdoğu pazarında gerçekleştirdiği uygulama. Aşağıda görülen görsel bir metro istasyonuna ait. Metro istasyonunda beklerken Tesco raflarında görmüş olduğunuz bir ürünü almak istediğinizde mobil cihazınıza barkodunu okutmanız yeterli oluyor.  Bu şekilde siparişini vermiş olduğunuz ürününüz adresinize geliyor.

‘Bu kadar karmaşa içerisinde kurumların mobilleşmek ya da dijitalleşmek adına ciddi hatalara düştüklerini de görüyorum.’  diyen Ayça Arsan Aydın kurumların mobil pazarlama ile ilgili süreçte yanlış yaparak doğruyu bulduklarını belirtti. Son dönemde şirketlerin organizasyon yapısında görülen pazarlama departmanına ek olarak dijital pazarlama, sosyal medya pazarlama vb. departmanların pazarlama departmanına alternatif bir iş yapıyormuş algısı yaratıldığını ancak hepsinin gerçek anlamda pazarlama yaptığını ve tüm bunların geçiş pozisyonları olduğunu, birkaç sene sonra bu ünvanların kullanılmayacağını belirtti.

PAZARLAMANIN ÖTESİ : CONNECTED ENTERPRISE

Ayça Arsan Aydın connected enterprise kavramının kendi içinde çalışanlarıyla, ekosistemi içinde bulunan ortakları ve paydaşlarıyla, devletle, tedarik zinciriyle ve bütün iş ekosistemiyle bağlantı içerisinde bulunan bir şirket olarak tanımlanabileceğini belirtti.

Ayça Arsan Aydın, şirketlerin bu dönüşümü sağlamak için en önemli elementlerinden bir tanesinin  insanların günlük hayatta ne kullanıyorsa iş hayatında da onu kullanmasını sağlayarak şirketin datasının, bilgisinin, pazarlama hikayelerinin şirket içerisinden doğru kanallarla, doğru hedef kitleye ulaşması ve o hedef kitleden doğru akması gereken bir bilgi varsa da bu bilginin yine doğru kanallardan şirkete geri dönmesi olarak ifade etti. Aydın, ayrıca  şirketlerin düştüğü en büyük hatalardan birinin bu işlemin çok komplike, çok zor ve ulaşılmaz teknolojilerle yapılması sonucu şirket çalışanları ya da eko sistemdeki diğer paydaşların  geliştirilen teknolojiyi kullanamadıkları için istenilen sonucun elde edilemediğini de sözlerine ekledi.

Connected Enterprise kavramının daha geleneksel dijital pazarlama operasyonlarından farkını ise Ayça Arsan Aydın şu şekilde ifade etti : Geleneksel dijital pazarlamada web, sosyal medya, arama (search) ve mobil gibi sistemler mevcut. Bu sistemlerin içinde biz konuşmaları yönetiyoruz, kampanyalar yapıyoruz, deneyim sunuyoruz, bunları ölçüyoruz,yönetiyoruz ve optimize ediyoruz. Sürekli böyle bir döngünün içerisindeyiz. Sosyal kurum denilen yapıda ise biraz daha farklı bir sistemler bütünü söz konusu : İçerik yönetimi, içerik optimizasyon sistemleri, bilgi paylaşımı, enterprise search (şirket içi google search), dijital varlık yönetimi, analiz yönetimisistemi , kampanya yönetim sistemleri  gibi sistemler var.

Yani aslında connected enterprise ya da sosyal kurum olma, geleneksel pazarlamadan daha komplike pazarlamanın daha ötesinde kurumun bütün fonksiyonlarını ilgilendiren bir olgu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s