Türkiye’ye baleyi sevdiren adam: Tan Sağtürk

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı; Ustalarla Buluşma dersinin bu haftaki konuğu Tan Sağtürk’tü. Baleden, kızı Ada’ya, açtığı dans okullarına kadar hayatına ve işine dair pekçok şeyi öğrencilerle paylaşan Tan Sağtürk ile keyifli bir buluşma gerçekleştirildi.

bilgi_un

Bale denince akla gelen ilk  isim olan Tan Sağtürk, Fransa Devlet Balesi ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılığının ardından açtığı dans okullarıyla dansa ve baleye büyük katkı sağlayan bir isim. Bugünlerde İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Tan Sağtürk Akademi’nin gerçekleştireceği dev işbirliğiyle gündemde. Bu işbirliği kapsamında, Bilgi Üniversitesi bünyesinde hem profesyonel dansçı ve dans öğretmeni, hem de koreograflar yetiştirilecek ve sektöre kazandırılacak.

10891885_10152650623889023_515885688316757235_n“Ortadoğu’da, Müslüman bir ülkede balet olmak”

Tan Sağtürk bu yenilikçi iş birliğinin yanı sıra derste, Müslüman bir ülkede balet olmanın ve baleyi tanıtmanın zorluklarına da değindi. Balenin çalışma şartlarının ve disiplininin zorluklarına ek olarak Türkiye’de baleyi tanıtmak gibi de bir misyona sahip olmanın oldukça zor olduğundan bahseden Tan Sağtürk; Fransa’da erkek dansçılara tapılırken, Türkiye’de kendilerine bambaşka bir gözle bakıldığını ve  baleyi anlattıkça daha çok ilgi çektiğini, önyargıların kaybolduğunu/ azaldığını söyledi.

12 bin öğrenciyi dansla buluşturan dev bir okul: Tan Sağtürk Akademi

Tan Sağtürk’ün 14 yıl önce kurduğu ve  yaklaşık 12 bin öğrenciyi bünyesinde bulunduran bu dev okul, Dünya’nın en büyük ve en kalabalık dans okulu. Üstelik yalnızca İstanbul’da değil, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, İzmir ve Mardin gibi Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veriyorlar. Derste, Tan Sağtürk, dans okullunun bu denli büyümesinin ve başarısının sırrını “yaratılan şeyin üstünde çok çalışmak’ olduğunu söyledi.

Tan Sağtürk Akademi’nin kurumsallaşma süreci

Akademi’nin kurumsallaşması sürecinde; önlerinde bir örnek olmayışından dolayı başta oldukça zorlandıklarına değinen Sağtürk, sistemi oturtmaya çalıştıklarını ve dans okullarının şimdi organik ve butik bir yapıya dönüştüğünü söyledi.  Okulda “kim hasta, kimin ne sorunu var” bunları bilmenin, öğrencileri tanımanın çok önemli olduğuna değinen Sağtürk; Tan Sağtürk Akademi’nin bu başarısının tesadüf olmadığını bu şekilde belirtti.

untitled“Keşke bale izleyen, operaya giden milletvekillerimiz, bakanlarımız olsa…”

Sağtürk son olarak; Karşı tarafa nefes aldıran, duygularını yansıtan ve “hayattasın, yaşıyorsun” diyen ‘sanat’ gibi güzel bir şey varken, sanata değer verilmemesini anlamlandıramadığı ve bale izleyen, operaya giden milletvekillerine, bakanlara ihtiyacımız olduğunu sözlerine ekledi.

Didem Özkaymaz

Reklamlar

Türkiye’ye baleyi sevdiren adam: Tan Sağtürk” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s