Alternatiflerin çok olduğu bir Dünya ve Microsoft

Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim yüksek lisans programınca hazırlanan ve geçtiğimiz Perşembe sekizincisi düzenlenen Bilgi PRCC Kurumsal İletişim Sohbetleri’nin konuğu Forbes Global 2000 listesine göre dünyanın en değerli 2. markası olan Microsof’un Bilgi ve İçerik Deneyimleri Grubu Ülke Müdürü Eşref Günaydın’dı. Microsoft’u, hayatımızı kolaylaştıran uygulamalarını, rakipleri ve pazarı anlatan Eşref Günaydın öğrencilerinde katılımı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

DSC_1079

Bilgi Üniversite PRCC Yüksek Lisans programı tarafından düzenlenen ve geniş katılımcı ağına sahip olan PRCC Kurumsal İletişim Sohbetleri’nin sekizincisi geçtiğimiz Perşembe gerçekleşti. Mirosoft Bilgi ve İçerik Deneyimleri Grubu Ülke Müdürü Eşref Günaydın’ın katıldığı sohbet Microsoft özelinde günümüz teknolojilerinin değerlendirilmesi, rakipler, start-up kültürü gibi farklı ana başlıkları kapsadı.

‘’Sektörde her boşluk bir başkası tarafından doldurulur’’

bill_gates_microsoft_by_qimoo-d4yb6kk

Konuşmasına son dönem teknolojik gelişmelerinden ve trendlerden bahsederek başlayan Eşref Günaydın, günümüz dünyasında hiçbir ürünün kullanıcılara zorla kullandırılamayacağını ve herhangi bir fayda sağlamayan ürünlerin kullanıcılar tarafından sevilmeyeceğini belirtti. Mobilitenin gün geçtikçe gelişmesi ile mobil cihazların yükselen bir trend gösterdiğini söyleyen Günaydın, bu konuda öz eleştiri yapmaktan da kaçınmadı. Dünyanın en zengin insanları arasında bulunan, Microsoft’un efsanesi kurucu ve eski CEO’su Bill Gates’in de bu öz eleştiri de bulunduğunu belirten Günaydın, Microsoft’un mobilde geç kaldığını ve bu açığı İOS, Android gibi diğer uygulamaları doldurduğunu da sözlerine ekledi. ‘’…Mobile son yıllarda daha ağırlık verdik; Office 365 artık bulut üzerinden kullanılabilıyor halde. Geçen yılda İpad’e Office uygulaması geldi…’’ diyen Günaydın, trendleri takip etmenin bir zorunluluk haline geldiğini, sektörde hiçbir şeyin boşluk olarak kalmadığını; birinin bıraktığı boşluğu bir başka markanın doldurduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca Microsoft gibi büyük markalar için büyüklüğün bir handikap olduğunu; bu durumun hareket kabiliyetlerini kısıtladığı ve bürokrasiyi artırdığını; tüm bunların sonucu olarak ise bazen yeni alanlara girmekte geç kalınabilindiğini söyledi.

Zamanın ruhu ‘’Zeitgeist’’

Bulunulan dönemin trendleri, entellektüel yapısı, politik ve belki de dini atmosferi gibi birçok farklı alanı kapsayan ve ‘’zamanın ruhu’’ anlamına gelen konsept; Zeitgeist son dönemlerin çokça kullanılan tabirlerinden biri. Üretilen ürünlerin ne kadar yenilikçi olmasının dışında pazarlama stratejisinin öneminden bahseden Günaydın da bu konuyu zamanın ruhuna bağladı. Konuyu günümüzün trendlerinden olan giyilebilir saatler örneği üzerinden örneklendiren Günaydın, Microsoft’un giyilebilir saati ilk üreten firma olduğunu fakat o dönemin ‘’ruhunun’’ buna hazır olmaması sebebi ile ürünün piyasadan kalktığını belirtti. Eşref Günaydın, ‘’…Günümüzde ne yapılıyor ise bir öncekinin üzerine birşeyler katılarak yapılıyor…’’ diyerek sözlerine son verdi.

Microsoft bir ‘’Lovemark’’ mı?microsoft_2615528b

Microsoft gibi dünyadaki insanların neredeyse %50’sine dokunmayı başaran güçlü bir şirket için bile başarının sırrının ‘’Lovemark’’ olmak olduğunu belirten Eşref Günaydın, sözlerine ‘’…Dünya artık altenatiflerin çok olduğu bir yer, başarılı olmak da sadece iyi işler yapmakla değil markayı sevdirmekle yani ‘’lovemark’’ olmakla ilgili’’ şeklinde devam etti. Bir markayı yaratmanın, öldürmekten daha zor olduğunu belirten Günaydın, kitleye sahip olduktan sonra önemli olanın bu kitleden faydalanıyor olmak olduğunu söyledi.

DSC_1068

‘’Start up!’’

İnovasyon ve girişimciliğin önemi; start up kültürünün farklı bir yol  olduğunu ve başarıyı getirebileceğini söyleyen Günaydın, start-up  kültürünün yatay bir hiyerarşi getirdiğini, çıkan yeni fikirlerin ise çok  başarılı olabileceğini belirtti.

 

 

Katılımcıların soruları ile interaktif bir şekilde gerçekleşen sohbet Günaydın’ın Microsoft’un bu yıl ‘’veririmlilik’’ temasına yöneldiği ve iletişim stratejilerinde de en değerli şeyin zaman olduğu vurgusunu yapması ile sona erdi.

Gizem Çimen 

 DSC_1079

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s