Kriz Yönetiminin Püf Noktaları

İstanbul Bilgi Üniversitesitesi  PRCC – Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı; Ustalarla Buluşma dersinin bu haftaki konuğu İGDAŞ Kurumsal İletişim ve Medya Müdürü Gülaçar Hız’dı. Hız, kriz iletişimi yönetimi konusunu anlattığı derste olası kriz dönemlerinde iletişimciler için püf noktaları da paylaştı.

10616491_10154845335170125_6069116774379505128_n

Ustalarla Buluşma dersinin bu haftaki konuğu 25 Aralık 1986 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ve İstanbul’un doğalgaz dağıtımını sağlayan; İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi-İGDAŞ’ın Kurumsal İletişim ve Medya Müdürü Gülaçar Hız oldu. Kriz iletişimi yönetimi özelinde gerçekleşen derste; İGDAŞ, doğalgaz, geçmiş dönemlerde İGDAŞ’ın yaşadığı krizler ve yönetim süreçleri konuları da konuşuldu.

Kriz nedir?

ABD Kriz Yönetim Enstitüsü’nün tanımına göre, medyada yoğun yer açan şirket sorununa kriz denir. Özellikle İGDAŞ gibi krizlerle sıkça karşılaşılan bir kurum için kriz yönetimi sürecinin çok kritik olduğunu söyleyen Gülaçar Hız, karşılaştıkları krizlerin genellikle kullanıcı hataları sebebiyle olmasına rağmen kendileri ve iletişim stratejileri için önemli olduğunu belirtti. Sözlerine ‘’Aynı konuda da olsa her bir krizin yönetim gereklilikleri farklıdır’’ diyerek devam eden Gülaçar Hız, özellikle yaşanan patlama, zehirlenme gibi durumlarda aile trajedilerinin de ortaya çıktığı ve bu gibi üzücü durumlarda basının ilgisini ve krizi yönetmenin daha zorlayıcı olduğunu söyledi.

‘’Kamuoyu algısını kendi yaratır’’

Kriz yönetiminin kurumlar için önemi konusunda devam eden derste sadece kurumların değil, bireylerinde krizlerle karşılaştığı ve bunu yönetmelerinin beklendiği belirtildi. Magazin basınında yer alan ünlülerin yaşadığı kriz örneklerinden bahseden Gülaçar Hız, yakın bir zamanda her bireyin kendi itibarını yönetmek zorunda kalacağını; bunun sebebinin ise sosyal medya ağlarının gelişmesine parallel olarak görünürlüğün artması olduğunu söyledi. Kamuoyu görüşünün gerçekle değil, kendi algıları ile oluştuğunu da sözlerine ekledi.

Acele değil doğru bilgi!

Kriz sonrasındaki süreç yönetiminin kriz yönetiminde en kritik nokta olduğunu belirten Hız, önemli olanın hızlı fakat aceleci olmadan aksiyona geçmek olduğunu söyledi. ‘’…Bazı durumlarda açıklama yapmamak bile gerekebilir, her kriz basına yansıyacak diye bir kaide yoktur. Bu sebeple acele karar vermeden, doğru bilgiyi aktarmak, her zaman dürüst olmak ve hata var ise kabul etmek önemli.’’ diyen Gülaçar Hız, kriz iletişimi konusunda püf noktalarının; samimiyet, stratejiye sadık kalmak, hızlı ama aceleci olmamak, doğru bilgiyi aktarmak ve zarar var ise telafi etmek olduğunu belirtti.

Bazı durumlarda krizin fırsata çevrilebileceği muhakkak, Gülaçar Hız kendi kurumu İGDAŞ için de bu durumun söz konusu olduğunu; geçtiğimiz sene dört tane acı kazanın arka arkaya gerçekleştiği dönemde kamuoyunun ilgisi bu konu üzerindeyken, bu krizi doğalgaz bilgilendirme çalışmaları ile yönettiklerini ve  bu şekilde krizi fırsat olarak değerlendirdiklerini belirtti.

187-Doğalgaz Acil Hattı

187 acilHer sene müşteriler üzerinde yapılan memnuniyet anketlerinde yüksek oranlara ulaşan İGDAŞ’ın bu sene %96 memnuniyet oranına sahip olduğunu belirten Hız, kriz oluşmadan da halkı bilinçlendirmek adına çalışmalar yaptıklarından bahsetti. Geçtiğimiz sene 40 kanalda 3 kamu spotu yayınlanan İGDAŞ bu yolla 35 milyon kişiye ulaşmıştı.

Sözlerine 187 Doğalgaz Acil Hattı ve çalışmalarını anlatarak devam eden Hız, İGDAŞ ekiplerinin hiçbir ücret almadan kullanıcıları ziyaret ettiklerini ve en kısa sürede sorunlarına çözüm getirdiklerini de sözlerine ekledi.

 

iii

Derse güvenlik için doğalgaz kullanım kuralları hakkında bilgilendirme ve tasarruf püf noktaları ile devam eden Hız, PRCC Ustalarla Buluşma dersini öğrencilerin sorularını yanıtlayarak sonlandırdı.

Gizem Çimen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s