YENİ AKIM: “MOTİVASYON TEMELLİ İLETİŞİM”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı; Ustalarla Buluşma dersinin bu haftaki konuğu TAV Construction’ın HR Chief’i Burcu Boyalı’ydı.

tav1

Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme okuyan ardından da Galatasaray Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Boyalı, 2013 yılından beri TAV Construction’da HR Chief olarak görev yapıyor. TAV’da yaptığı işte İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim’in iç içe olduğunu söyleyen Boyalı; derste özellikle “communication”, “corporation” ve “brand” kavramlarının üzerinde durdu. Bu kelimelerin kökenlerine ve günümüzdeki anlamlarına değindi. Daha önceleri sektörde yapılan iletişimin tek yönlü yapıldığını ve billboard, otobüs giydirme gibi outdoor uygulamalar ile kişilerle iletişim kurmaya çalışıp zamana bıraktıklarından bahsetti. Şimdi ise durumun değiştiğini, sosyal medyanın bu anlamda çok etkili olduğunu ve artık communicationın ,  participation anlamını da içerdiğini söyledi.

“Motivasyon temelli iletişim”

İletişimde artık yeni bir döneme girildiğini söyleyen Boyalı, Maslow’un ünlü İhtiyaçlar Hiyerarşisi’nden yola çıkan bu yeni iletişim felsefesinin, insanların satın alma davranışlarının altında yatan nedenleri belirlediğini söyledi. ‘’İletişimi neyi motive ettiğimizi bilerek yapmak önemli; neyi etkileyeceğimi bilmeli, iletişim stratejimdeki mesajı da ona göre seçmeliyim.’’ diyen Boyalı sözlerine şöyle devam etti; ‘’TAV İnşaat için düşünürsek, kendimize sormamız gereken soru ‘Neden benimle çalışmak istesinler ki?’ olmalı; cevabı belirleyebilmek içinse hedeflediğim kitlenin motivasyonunu bilmeli ve ona göre hareket etmeliyim’’.tav3

Boyalı, derste; “İnsanların duygularına hitap ediyor olmak, onlarda bir his yaratmak; diğer benzer  markalar yerine sizi tercih etmelerini sağlamak adına çok önemli”dedi. Markalar arasındaki farklılığın “hissettirmek”, onları “motive etmek” noktasında ortaya çıktığından; bu nedenle duygusal fayda ve fonksiyonel faydayı parlatmak gerektiğinden bahsetti.

TAV’ın İmaj Yılı

TAV İnşaatın iç iletişim yayını olan ve şirketle ilgili haberlerin yer aldığı ‘’News Port’’u öğrencilere tanıtan Boyalı, bu yılın TAV için imaj yılı olduğunu söyledi. Toplam 55.000 kişilik çalışan kadrosunu tıpki bir orkestra şefinin orkestrasını yönettiği harmoni ile yönettiklerini belirten Boyalı, bu seneki çalışmalarında da bu mesajla hareket ettiklerini ekledi. Dünyada havaalanı inşaatı işini en iyi yapan 2. Şirket olan TAV’ın kullandığı bir diğer iletişim çalışmaları ise şöyle:

tav4

tav5

Kurumsal Renk Seçimi

Kurumlar için renk seçiminin iletişim stratejilerinde büyük önem taşıdığını söyleyen Boyali, TAV’ın bu anlamda çok şanslı bir şirket olduğunu; lacivert ve beyazın güven veren; sıcak renkler olmasının şirketin imajı ile de örtüştüğünü sözlerine ekledi. Genel olarak beyaz, mavi, yeşil gibi renklerin temizlik, güven ve tazelik gibi temalarla örtüştüğünü belirten Boyali, renk seçiminde kültürel öğelerinde dikkate alınması gerektiğini şu sözleri ile açıkladı: ‘’…Örneğin Asya marketinde beyaz renk kullanmamalısını; çünkü ölümü çağrıştırır, veya sarı rengi kullanmak tehlikelidir, çünkü bazı kültürlerde sarıya hastalık; bazı kültürlerde ise enerji anlamı atfedilmiştir. ‘’

tavs

Boyalı sözlerine TAV’ın yeşil çevre ve iş güvenliği konularına verdiği öneme dikkat çekerek; ‘’Abu Dhabi Havaalanının inşaatında 50.000 saatlik çalışmamızı sıfır kaza ile tamamladık.’’ diyerek son verdi.

Burcu Boyalı’nın konuk olduğu PRCC Ustalarla buluşma dersi, öğrencilerin soruları ile sona erdi.

Didem Özkaymaz & Gizem Çimen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s