TÜHİD’DE YEPYENİ BİR DÖNEM

İstanbul Bilgi Üniversitesi  PRCC – Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı; PUB 521- Ustalarla Buluşma dersinin bu haftaki konuğu TÜHİD’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Gonca Karakaş’tı. Derste Karakaş, öğrencilerle halkla ilişkiler sektörüne girişinden, TÜHİD’ in yeni yapılanmasına ve sektördeki deneyimlerine dair bilgiler paylaştı.

tuhid_small

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra 5 yıl bankacılık yapan, ardından da 1995 yılında Effect Halkla İlişkiler ve Multimedia’yı kuran Gonca Karakaş 23 Haziran 2014’te TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi. Yaklaşık 10 yıl önce Fügen Toksü’ nün kendisini çağırmasıyla TÜHİD’ e üye olduğuna değinen Karakaş, TÜHİD’ in yeni döneminde halkla ilişkiler sektörü çalışanları ve genç iletişimciler için yeni projeler geliştirdiklerini belirtti.

manset_1402569540“Genç TÜHİD ile halkla ilişkiler mezunlarını sektöre yönlendirmek istiyoruz”

Türkiye’de yaklaşık 2.000 tane halkla ilişkiler şirketinin olmasına rağmen TÜHİD’ in yalnızca 200 üyesinin olduğuna değinen Karakaş, bu rakamın oldukça düşük kaldığını söyledi. TÜHİD’ in üye sayısını arttırmak ve sektördeki deneyimli isimler ile genç iletişimcileri bir araya getirmek için Genç TÜHİD’ i kurduklarından bahseden Karakaş, Bilgi Üniversitesi’nin Genç TÜHİD’ in en büyük destekçilerinden biri olduğunu belirtti. Akla gelen ilk 10 halkla ilişkiler firmasının çalışanlarının çok çok azının iletişim fakültesi mezunu olduğunu ve halkla ilişkiler bölümü mezunlarının sektöre yönlendirilmesi gerektiğine de değinen Karakaş, bu sayının artması gerektiğini ve genç iletişimciler için platformlar oluşturulacağını söyledi. Karakaş, Bilgi Üniversitesinde bir prototip oluşturup; akademisyenlerin, TÜHİD yönetim kurulu üyelerinin, yöneticilerin ve sektör çalışanlarının öğrencilerle buluşacağı ve mentorluk yapacağı bir ortam düşündüklerini, bu program sayesinde de öğrencilerin önemli bir network elde edeceklerini belirtti. Daha sonra bu programı Anadolu’daki diğer üniversitelere ulaştırmak ve oradaki öğrencilerle buluşmak istediklerini de sözlerine ekledi.

 

prccTürkiye’de STK’lara üye olan kişi sayısı neden bu kadar az?

Yalnızca TÜHİD için değil IPRA, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, Chain de Rotisseurs ve Ailem Olsun Derneği için de çalışan Gonca Karakaş, STK’larda yer almanın oldukça önemli olmasına rağmen; Türkiye’de herhangi bir STK’ya üye olan kişi sayısının oldukça az olduğunu; oysa Avrupa’da, Kanada’da daha lisedeyken çocukların STK’larda çalıştığını belirtti. Karakaş, herkesin bir STK’da çalışması gerektiğini, karşılıksız olarak bir yere kendini vermenin çok önemli olduğunu ve bu nedenle 0-7 yaş arasında annelerden alınan eğitimin oldukça önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

“Türkiye’de Halkla İlişkiler hakkındaki genel algı ortadan kalkıyor”

Halkla İlişkiler hakkındaki yanlış algıya da değinen Karakaş, yaptıkları etkinliklerle, Anadolu’nun dört bir yanında gerçekleştirdikleri toplantılarla PR’ ın aslında ne olduğunu anlattıklarını ve yalnızca TÜHİD’in değil KİD ve İDA’ nın da çalışmaları sayesinde de bu algının azaldığını söyledi. 

Gonca Karakaş’ın TÜHİD’ in yeni yapılanmasından ve sektöre nasıl girdiğinden bahsettiği, sektördeki deneyimlerini paylaştığı PUB 521-Ustalarla Buluşma dersi Karakaş’ın öğrencilerin sorularını cevaplamasıyla sona erdi.

*Eğer ‘en kısa zamanda TÜHİD’ in gerçekleştirdiği bir toplantıda yer almak istiyorum’ derseniz TÜHİD’ in 20 Kasım’daki toplantısında Ahmet Ümit’in de olacağını hatırlatalım.

Didem Özkaymaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s