‘’LOJİSTİĞİ SEVİYORUZ!’’

İstanbul Bilgi Üniversitesitesi  PRCC – Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı; Ustalarla Buluşma dersinin bu haftaki konuğu sektörün öncü markalarından UPS Türkiye’nin Pazarlama Direktörü Teoman Ünal’dı. Ünal’ın sektörel deneyimlerini paylaştığı derste öğrenciler lojistik sektörünü global çerçevede değerlendirme ve UPS Türkiye özelinde iletişim stretejilerine farklı bir açıdan bakma fırsatı buldular.

IMG-20141020-WA0006

Bilgi PRCC yüksek lisans programının interaktif dersi Pub 521-Ustalarla Buluşma’nın bu haftaki konuğu UPS Türkiye’nin Pazarlama Müdürü Teoman Ünal’dı. Kariyerine UPS’in genel merkezinin bulunduğu Atlanta’da başlayan; 2010’dan beri ise UPS Türkiye’de Pazarlama Müdürü olarak devam eden Ünal; UPS’i, iletişim stratejilerini, lojistik sektörünü ve sektörel deneyimlerini öğrenciler ile paylaştı. Ünal’ın konuk olduğu dersten kurumsal iletişim çerçevesinde öne çıkan konu başlıkları ise şöyle oldu:

‘’What can brown do for you?’’

Markaların kimliklerinin en önemli parçalarından biri sembolleri ve logo typelarıdır. Renklerin akademik anlamda insan psikolojisi üzerindeki gücü ve etkisi kanıtlanmıştır. Bir marka için de logosunda kullanacağı renk seçimi çok önemli bir karar. UPS’in ana rengi olan kahverenginin ilk bakışta çok sıcak bir etki yaratmadığı aşikar. O zaman neden kahverengi? Teoman Ünal da sunumuna bu soruyu cevaplayarak başladı. Markayı sembolize eden kahverengi seçimimin, dönemin önemli parçalarından olan Pulman Vagonlarından geldiğini belirten Ünal, bu renk seçiminin markanın ‘’premium’’ yönünü vurguladığını belirtti. Ünal ayrıca UPS’in vurgulamak istediği bu sadeliğin her anlamda geçerli olduğunu; iletişim anlamında da sadeliğe önem verdiklerini ekledi.

UPS Kalkanı

UPS’in logosunun renginden sonra en önemli unsuru ise tasarımı. Kalkan şeklinde tasarlanan logo 1916 yılında üzerinde bir kartal bulunduruyordu. Kartal ile vurgulanmak istenen hız kavramı, zamanla yerini ‘’kalkan’’a yani güvenliğe bıraktı. Logo değişimi ile öne çıkarılmak istenen değer de değişirken; iş yapış biçimindeki değişiklikte zamanla logoya yansımış.

ups1

ups2

Son yıllarda ise logonun tasarım anlamında değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Bu değişikliğin son yıllardaki minimalist akıma uyum sağlamak için yapıldığını söyleyen Ünal, yeni logonun dijitale entegrasyonunun daha kolay olduğunu da ekledi.

‘’We love logistics’’

ups3

UPS’ın yıllar içerisinde logosunda olan değişim reklam kampanyalarında ve iletişimlerinde öne çıkardıkları mesajlarda da yaşandığını görüyoruz. 2006 yılındaki kampanyada verilen mesaj teslimat sayısındaki fazlalık iken 2009’da en geniş dağıtım ağına sahip oldukları üzerine olmuş. Son olarak yapılan reklam kampanyası, verilen mesaj ve cingıl ise ‘’Lojistiği seviyoruz!’’…

Teoman Ünal, genel olarak şirketler arası satış yapan UPS için, lojistik kavramını benimsetmenin zor olduğu noktasına vurgu yaptı. Müşterinin lojistik kavramını içselleştirmesinin zor olduğunu kabul eden Ünal bu kampanya sayesinde işe duygusal bir yön katarak bu süreci kolaylaştırdıklarını söyledi.

‘’Sosyal medyada siz yoksanız, birileri sizin yerinize var oluyor’’

Sosyal medyaya en geç giren markalardan biri olduklarını belirten Ünal, sosyal medyada sıkıntının fan sayısını artırmak değil etkileşim yaratıp müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak olduğunu düşünüyor. UPS’in Facebook ve Twitter hesaplarını hem markayı anlatmak, hikayelerini paylaşmak; hemde müşteriler ile iletişim kurmak için kullandıklarını söyleyen Ünal; sosyal medyada şeffaf bir politika izlediklerini, müşteri yorumlarını kaldırmak yerine onlara geridönüş sağlayarak problemi çözmeye çalıştıklarını da ekledi.

Sosyal medyaya geç girmiş olma sebeplerini ise ‘’Sosyal medyada siz yoksanız birileri sizin yerinize var oluyor’’ şeklinde belirterek, sosyal medyanın günümüz iletişiminde stratejik bir yere sahip olduğunu ve bir noktada zorunluluk olduğunu belirtti.

IMG-20141020-WA0005

UPS için sıcak ama sade ve temiz bir imaj çizmeye çalıştıklarını ve iletişim stratejilerinde de bunu hedeflediklerini belirten Teoman Ünal, dersi öğrencilerin sorularını cevaplayarak tamamladı.

Gizem Çimen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s