Tarih bölümünden 2 seçmeli ders…

2013/2014 Güz döneminde Tarih Yüksek Lisans programında sunulacak olan 2 seçmeli ders hakkında sizi kısaca bilgilendirmek isteriz. 

HIST 551 kodlu İstanbul Saray ve Şehir isimli ders Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. A. Haluk Dursun tarafından Çarşamba günleri saat 15:00-18:00 arasında Topkapı sarayında verilecektir. Dersi almak isteyen öğrencilerin M. Erdem Kabadayı  (mekabadayi@bilgi.edu.tr) ile temasa geçmeleri gerekmektedir.

HIST 561 kodlu Special Topics in History: Bir Unutturma Pratiği Olarak Tarih dersimiz Amed Gökçen (amedgokcen@yahoo.com) tarafından Pazartesi akşamları 19:00 – 22:00 arasında verilecektir. “Neden tarih yapıyoruz?” gibi daha çok siyasi bir sorunun yanı sıra “nasıl tarih yapıyoruz?” sorusuna da yoğunlaşarak bir tartışma açmayı amaçlayan bu derste metodolojik ve teorik tartışmalar bir arada yürütülecektir.

Makro tarih yazımından mikro tarihyazımına evrilen ve sonrasında da belirli çalışmalarda iki yöntemi de bir arada kullanan bir tarih yapma biçiminin esas itibariyle benzer sorunlarla uğraştığını deşmeye çalışmak; tarih, siyaset ve felsefe arasındaki mevcut bağın ayrılmaz bir ortaklığa dayandığını mevcut örnekler ışığında göstermek; “geçmiş”, “hafıza”, “yazı”, “söz”, “bilgi”, “hatırlama” “arşiv”, “belge” ve “anlatı” gibi tarihin ayrılmaz figürlerinin nasıl ele alındığını ve bu kavramların çoğu zaman felsefi veya tarihi olmaktan öte siyasi bir yapı içerisinde değerlendirildiğini tartışmak; tarih disiplininin vazgeçilmezi konumunda yer alan “yazı”ya dair teorik ve pratik tartışmalar yürütmek ve yazının olmadığı koşullarda nelerin değişeceğine ilişkin çıkarımlarda bulunmak bu dersin amaçları arasında yer almaktadır.

Bu iki dersimiz de Türkçe yapılacaktır ve İstanbul Bilgi Üniversitesi yüksek lisans programlarına kayıtlı tüm lisansüstü öğrencilerimizin ve dördüncü sınıf lisans öğrencilerimizin katılımına açıktır. Sadece HIST 551 dersine 15 kişilik bir üst limit konulmuştur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s